مراکش ایران را به تلاش برای نفوذ در شمال آفریقا متهم کرد

وزیر خارجه مراکش، ایران را به تلاش برای گسترش نفوذ خود در این کشور و دیگر کشورهای شمال آفریقا متهم کرد و گفت که رباط از سیاست‌های امروز واشینگتن در رابطه با تهران حمایت می‌کند

بنابر گزارشات بین‌المللی ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش، در گفتگویی با “برایتبارت نیوز”، توضیحاتی درباره دلایل قطع رابطه رباط با تهران داده است.

آقای بوریطه اظهار داشت: رژیم ایران می‌خواهد که در شمال آفریقا حضور داشته باشد آن‌ها تلاش کردند که حضور خود را در مراکش گسترش دهند حالا این اقدامات را در دیگر کشورهای شمال آفریقا به کار می‌برند آن‌ها برخی جوانان را با اعطای بورس‌‌های تحصیلی جذب کرده‌اند.

اظهارات وزیر خارجه مراکش با واکنش روز سه‌شنبه بیست‌وهفتم شهریور بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روبرو شد و او ضمن رد چنین اتهاماتی مراکش را تحت تاثیر القائات کشورهای ثالث دانست.

ناصر بوریطه در مصاحبه خود از سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران حمایت کرده و اظهار داشت که دولت کنونی آمریکا نسبت به دولت قبلی این کشور سیاست شفافی در مورد ایران دارد که “رباط” از آن استقبال می‌کند.

مراکش اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که بار دیگر روابطش را با ایران به خاطر حمایت تهران و حزب‌الله‌ لبنان از “جبهه پولیساریو” قطع خواهد کرد. جبهه پولیساریو سازمانی سیاسی و نظامی در صحرای غربی است که با تشکیل جمهوری دمکراتیک عربی صحرا، مدعی حکومت بر صحرای غربی است.