مذاکره کافی است؛ مماشات با رژیم ایران آشوب در خاورمیانه را گسترش می‌دهد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از تغییر تاکتیک رژیم ایران در مورد نیروهای نیابتی در عراق خبر داده و گفته است که ایران به جای تمرکز بر استخدام و تشکیل گروه‌های بزرگ، به «استخدام شبه‌نظامیان کارآمد و وفادار و تشکیل گروه‌های کوچک و چابک» روی آورده است؛ موضوعی که می‌تواند عراق را به ناامنی بیشتر سوق دهد و به بی‌ثباتی در خاورمیانه دامن بزند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» چهار دهه ترور، بی‌ثباتی، جنگ و توطئه، مردم خاورمیانه را به ستوه آورده و زندگی شومی را برای آن‌ها رقم زده است. از سوریه تا یمن و از افغانستان تا عراق همگی درگیر جنگ‌ها و ناآرامی‌هایی هستند که ریشه آن در تهران است؛ جایی که رهبر جمهوری اسلامی و بازی نظامی‌اش سپاه پاسداران زندگی مردم منطقه را به بازی گرفته‌اند و هرروز کمپین ترور خود را گسترش می‌دهند.

نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و خرابکاری‌هایش چند سالی است که به کارت بازی این رژیم در مذاکرات با غرب تبدیل شده است؛ به‌بیان‌دیگر، رژیم ایران در مذاکرات علاوه بر اینکه بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود چانه‌زنی می‌کند، از نفوذ منطقه‌ایش هم به عنوان یک اهرم فشار برای امتیازگیری از طرف‌های غربی استفاده می‌برد.

دیپلمات‌های جمهوری اسلامی هفته‌هاست که در وین به سر می‌برند تا بتوانند حداقل بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را آزاد کنند. اولویت هزینه کرد این پول، تأمین گروه‌های تروریستی در عراق، یمن، سوریه و لبنان است تا جمهوری اسلامی کمپین ترورش را تقویت کند و از این طریق، فشار بیشتری را به ویژه به ایالات متحده آمریکا بیاورد.

جمهوری اسلامی و بازوی نظامی‌اش سپاه پاسداران هرروز نقشه‌های جدیدتری را برای بی‌ثباتی خاورمیانه می‌کشند تا دیپلمات‌ها در مذاکرات بتوانند از کارت بازی نفوذ منطقه‌ای رژیم، استفاده لازم را ببرند.

خبرگزاری رویترز اخیراً در گزارشی اختصاصی از تغییر تاکتیک رژیم ایران در مورد نیروهای نیابتی در عراق خبر داده و گفته است که رژیم ایران به جای تمرکز بر استخدام و تشکیل گروه‌های بزرگ، به «استخدام شبه‌نظامیان کارآمد و وفادار و تشکیل گروه‌های کوچک و چابک» روی آورده است.

رویترز به نقل از منابعی از نیروهای امنیتی عراق، فرماندهان شبه‌نظامی، دیپلمات‌های غربی، و منابع نظامی می‌گوید این نیروها مسئول اجرای حملات پیچیده‌ای علیه ایالات متحده آمریکا و متحدانش هستند.

یک مقام امنیتی عراق به رویترز گفته است: «این شاخه‌های جدید به شکل مستقیم به سپاه پاسداران متصل هستند» و فقط از آن‌ها دستور می‌گیرند.

رژیم ایران حساب ویژه‌ای را روی این نیروهای نیابتی و تروریستی باز کرده تا به زعم خودش غربی‌ها ایران را یک بازیگر جدی در منطقه در نظر بگیرند. در واقع جمهوری اسلامی تلاش می‌کند بخشی از درد بزرگ انزوایش در خاورمیانه را از راه جلب ‌توجه و قدرت‌نمایی در عراق، سوریه و یمن جبران کند.

از سوی دیگر، علی خامنه‌ای این آرزو را در سر می‌پروراند که با گسترش فعالیت‌های تروریستی و حمله به نیروهای آمریکایی، آن‌ها را از منطقه فراری دهد. او به سپاه قدس و گروه‌های نیابتی‌اش دستور داده است که آن‌قدر به بمب‌گذاری در کنار جاده‌ها، راکت پراکنی و حمله به کاروان‌های نظامی آمریکا در عراق ادامه دهند که دولت آمریکا به استیصال برسد و این کشور را برای همیشه ترک کند.

نکته قابل‌تأمل این است که همان آمریکای زخم‌خورده از جمهوری اسلامی با دیپلمات‌های این رژیم سر میز مذاکره می‌نشیند تا تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد و میلیاردها دلار پول به سیستم اقتصادی این کشور تزریق کند؛ پول‌هایی که بخش قابل‌توجهی از آن صرف یارگیری، تأمین گروه‌هایی مانند کتائب حزب‌الله، سپاه بدر و عصائب اهل حق در عراق، حزب‌الله در لبنان و حوثی‌های تروریست در یمن می‌شود تا مبادا شعله آتش و جنگ در این کشورها خاموش شود.

با این تحلیل می‌توان گفت تا زمانی جمهوری اسلامی از یک ایدئولوژی انقلابی پیروی می‌کند و انگاره‌های ذهنی مقاماتش در تضاد با صلح و ثبات در خاورمیانه است، این منطقه هرگز روی آرامش را نخواهد دید؛ چنانکه طی چهار دهه گذشته و از نخستین روزهای روی کار آمدن افراطی‌ها در ایران، آشوب، قتل و ترور در این منطقه ادامه داشته است.

به نظر می‌رسد، دوران مذاکره و برخورد متمدنانه با جمهوری اسلامی به پایان رسیده و قدرت‌های غربی به ویژه آمریکا می‌بایست با همان زبانی که جمهوری اسلامی می‌فهمد، با مقاماتش صحبت کنند. نشستن دور میز مذاکرات و مماشات با عده‌ای انقلابی بی‌رحم که فقط زبان تحریم و زور را می‌فهمند، ریختن بنزین روی آتش خاورمیانه است؛ چراکه خروجی و حاصل این مذاکرات آزادسازی پول‌های هنگفتی است که در نهایت به جیب تروریست‌ها می‌رود و مردم ایران حتی یک دلار آن را هم در سفره‌های خود نمی‌بینند.

تحریریه تلویزیون آزادی