محکومیت علیرضا فرشی به ۵۰ ماه حبس تعزیری

دادگاه انقلاب تهران با ابلاغ حکمی «علیرضا فرشی دیزج یکان» زندانی سیاسی محبوس در زندان فشافویه را مجموعا به ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

 شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری»، طی حکمی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰، علیرضا فرشی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است.

در حکم صادرشده، این فعال مدنی آذربایجانی همچنین به دلیل داشتن سابقه کیفری به دو سال محرومیت از عضویت در دسته‌جات و احزاب و گروه‌ها و ۲ ماه (هرروز به مدت ۴ ساعت) کار در بخش بازیافت شهرداری شهر تهران محکوم‌شده است.

علیرضا فرشی در دادگاه پس از اعتراض شفاهی به حکم صادره که در جلسه ای ۵ دقیقه ای، بدون حضور وکیل مدافع و عدم امکان دسترسی به محتویات پرونده و دفاع موثر صورت گرفته، این حکم را مصداق احکام دادگاههای صحرایی دانسته و اعلام کرده است: «آیا این بود سند راهبردی تحول قضایی ریاست قوه قضاییه؟!»

این فعال حوزه زبان مادری افزوده است، مقامات قضایی صادر کننده حکم، وقف کتابهای تورکی به روستاهای دور افتاده آذربایجان را از دلایل صدور حکم تبلیغ علیه نظام و انتشار تصاویر زندانیان آذربایجانی از جمله عباس لسانی را یکی از دلایل اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور عنوان کرده است.

علیرضا فرشی در ارتباط با این‌پرونده روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ توسط مامورین لباس شخصی در محل کار خویش واقع در تهران بازداشت شده بود که با قرار وثیقه آزاد شد و سپس واحد اجرای احکام شهرستان بهارستان با بازداشت علیرضا فرشی، بهنام شیخی وحمید منافی در ۳۱ تیرماه سال جاری نسبت به اجرای حکم قطعی ۲سال حبس در خصوص بزرگداشت روز جهانی زبان مادری اقدام و این فعالین آذربایجانی را راهی زندان کرد.

علیرضا فرشی کماکان بدون مرخصی در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

علیرضا فرشی یکی از شاخص‌ترین فعالان مدنی در حوزه مطالبه حقوق زبانی اتنیک‌های ساکن در ایران است. وی دارای فوق‌لیسانس مهندسی کامپیوتر از «دانشگاه صنعتی شریف»، استاد اخراجی «دانشگاه سراج» و عضو سابق هیئت‌علمی «دانشگاه بین‌المللی جلفا» و فرزند یکی از نظامیان کشته‌شده در جنگ ایران و عراق است.