محکومیت آتنا دائمی، فعال مدنی به تحمل حبس تعزیری و شلاق

آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده‌ای که در دوران حبس علیه او گشوده شده توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به حس و شلاق محکوم شد.

 روز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹، آتنا دائمی، فعال مدنی و زندانی سیاسی توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، از بابت اتهامات“فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اخلال در نظم زندان” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این فعال مدنی طی ۲ جلسه دادرسی توسط شعبه مذکور محاکمه شده بود. پرونده سازی بر علیه آتنا دائمی در پی شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر علیه این فعال مدنی صورت گرفت. 

این پرونده با شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه علیه وی گشوده شده است. دادگاه درخصوص مصداق اتهام “تبلیغ علیه نظام” به صدور بیانیه‌ها و نوشتن نامه‌ها و بیانیه‌های منتسب به وی و در خصوص اتهام “اخلال در نظم زندان” به برقراری جشن، بزم و پایکوبی در مراسم سوگواری امام حسین، استناد کرده است.

این اتهامات در حالی مطرح شده که خانم دائمی آنها را از پایه بی‌اساس خوانده و مدعی شده به عنوان مثال در خصوص دلایل انتساب اخلال در نظم زندان هیچگونه جشنی در آن ایام از طرف وی و دیگر هم‌بندیان او برپا نشده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق برای وی قابل اجرا خواهد بود.

آتنا دائمی در تاریخ ۱۸ خردادماه ۱۳۹۹ نیز جهت تفهیم اتهام از بابت پرونده دیگری که اخیرا برای وی گشوده شده است، در دادسرای اوین حاضر شد. در این جلسه خانم دائمی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی به اتهام “اخلال در نظم زندان از طریق سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.