محمود صادقی: وزیر دفاع تخطی اپراتور از ضوابط را علت شلیک به هواپیمای اوکراینی اعلام کرد

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس اعلام کرد که وزیر دفاع در پاسخ به پرسش نمایندگان، علت سقوط هواپیمای اوکراینی را “تخطی اپراتور از ضوابط مربوط به اقدام در وضعیت محدود (لزوم کسب مجوز) و عدم ارتباط‌گیری” دانسته است.

محمود صادقی در توییتر توضیح داده است که او و دو تن دیگر از نمایندگان مجلس به صورت کتبی از وزیر دفاع ایران درباره “علت ناهماهنگی در شبکه یکپارچه پدافتند هوایی که منجر به شلیک هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ اوکراینی و سرنگونی آن گردید” پرسیده بودند.

این نماینده مجلس نوشته است: «سه‌شنبه گذشته وزیر دفاع در پاسخ به سوال اینجانب، تخطی اپراتور از ضوابط مربوط به اقدام در وضعیت محدود (لزوم کسب مجوز) و عدم ارتباط گیری و اتکا به اطلاعات مبهم دریافتی را علت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی اعلام کرد.»

محمود صادقی نامه به وزیر دفاع را دو روز پس از انتشار اطلاعاتی که رئیس پزشکی قانونی اوکراین بیان کرده بود رسانه‌ای کرده است.

الکساندر رووین، رئیس پزشک قانونی اوکراین در مصاحبه با یک روزنامه اوکراینی گفته است که اجساد مسافران پرواز تهران-کیف بدون صندلی پیدا شده و این یعنی مسافران کمربند ایمنی را باز کرده و از جای خود بلند شده بودند. او این را نشانه وجود وحشت در کابین پیش از برخورد موشک دانسته است.

به گفته این مقام اوکراینی بلافاصله پس از سقوط هواپیما و زمانی که هنوز مردم اجازه داشتند وارد منطقه سقوط هواپیما شوند، نیروهای ایران تمامی تکه‌های هواپیما را از محل سقوط جمع کردند.

رییس پزشکی قانونی اوکراین گفته که تمامی گوشی‌های موبایل و لپ‌تاپ‌های ۱۷۶ مسافر این هواپیما که در اختیار تیم اوکراین بوده از سوی ایران پس گرفته شده است. به گفته این مقام اوکراینی قسمت تحتانی هواپیما پیدا نشده و فقط چهار صندلی پیدا شده است در حالی که این پرواز ۱۶۷ مسافر داشت به اضافه خدمه.

پس از اظهارات رووین دولت اوکراین تهدید کرد که اگر ایران در تحقیقات پیرامون علت سقوط این هواپیما همکاری نکند، این کشور علیه ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) در لاهه هلند شکایت می‌برد.

وزیر خارجه اوکراین هم گفته است: «اگر مذاکرات ما به نتیجه نرسد ما مجبور خواهیم بود به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت ببریم و این فقط شامل اوکراین نخواهد بود بلکه کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان نیز در کنار اوکراین خواهند بود.»

ترودو، نخست وزیر کانادا و مقام‌های کشورهایی که شهروندان آنها در سقوط هواپیمای اوکراینی بر فراز تهران جان خود را از دست دادند بارها از جمهوری اسلامی خواستند که “تحقیقات جامع بین‌المللی” به صورت “شفاف و بدون پنهانکاری” انجام گیرد.

اما این درخواست کشورهای یادشده و خانواده قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی که اغلب آنها کانادایی‌های ایرانیتبار بودند جامه عمل نپوشیده است.

در تاریخ ۱۸ دی‌ماه گذشته پرواز مسافربری ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین که از تهران به مقصد کیف در پرواز بود، شش دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی “امام خمینی” در پی شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی سرنگون شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تا سه روز پس از این واقعه می‌گفتند که سقوط بر اثر نقص فنی بوده است.

منبع:دویچه وله