محمد نجفی، وکیل دادگستری به مرخصی اعزام شد

 محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر امروز پنج‌شنبه ۹ مردادماه با تودیع قرار وثیقه از زندان اراک به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از هرانا، امروز پنج‌شنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۹، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با تودیع قرار وثیقه از زندان اراک به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شد.

این وکیل دادگستری در تاریخ ۱۲ فروردین امسال نیز به مرخصی اعزام شد و در تاریخ ۲۱ اردیبهشت با پایان ایام مرخصی به زندان بازگشت.

محمد نجفی در ارتباط با پرونده نخست خود که از بابت آن به ۳ سال حبس محکوم شده بود، در فروردین ماه ۹۸ مشمول عفو و آزاد شد و پس از ۴ روز از بابت محکومیت در پرونده‌های دیگر خود مجددا بازداشت و روانه زندان اراک شد.

این وکیل دادگستری پیشتر در خصوص اتهام “توهین به رهبری” توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اراک به ۳ سال حبس تعزیری و در خصوص اتهام “نشر اکاذیب” توسط دادگاه کیفری اراک به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد، از اعتراض به رای دادگاه و یا تسلیم به رای خودداری کرد.

آقای نجفی در اواسط آذرماه ۹۷ در بخش دوم این پرونده نیز توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی”به ۱۳ سال حبس محکوم شد.

روز یکشنبه ۲ تیرماه ۹۸، رای شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی مبنی بر تائید محکومیت محمد نجفی به وی ابلاغ شد. وی در حکم مرحله بدوی در تاریخ ۲ بهمن ماه ۹۷ توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان شازند در ارتباط با انتشار نامه ای خطاب به “علی خامنه ای در فضای مجازی” از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. تائید حکم صادره در دادگاه تجدید نظر در حالی صورت گرفت که شعبه دادگاه بدوی پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ آذرماه ۹۷ محمد نجفی را در پرونده ای دیگر و از بابت همین اتهامات به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده و این حکم نیز عینا به تائید شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی رسید.

محمد نجفی بهمن‌ماه ۹۸ نیز در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی شهمیرزادی به جهت ایراد سخنرانی در مراسمی در منزل گوهر عشقی (مادر وبلاگ نویس جان باخته ستار بهشتی) در سال ۹۵ به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.