محمدعلی کامفیروزی تبرئه شد

شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس با صدور دادنامه ای محمدعلی کامفیروزی, وکیل دادگستری را تبرئه کرد. 

 امروز شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹، محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری وسط دادگاه تجدیدنظر استان استان فارس از اتهام توهین به رهبری و حبس تعلیقی ۲ ساله با طول مدت تعلیق ۵ سال تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. این وکیل دادگستری در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از وی به دلیل سخنرانی که در آذر ماه ۱۳۹۷ در جمع دانشجویان دانشگاه شیراز انجام داده بود به این مدت حبس محکوم شده بود. 

 پس از دریافت تقاضای تجدیدنظر خواهی وی؛ پرونده در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان فارس مطرح شد و با رسیدگی به این پرونده امروز به صورت فوق العاده در دستور کار شعبه مزبور قرار گرفت.

لازم به ذکر است؛ قضات صادرکننده رأی خاطرنشان کرده‌اند که در تمام مراحل رسیدگی اتهام “توهین به رهبری” از سوی وی رد شده و همچنین در گزارش ضابط پرونده نیز این اتهام گزارش نشده است، بنابراین تقاضای تجدیدنظر صحیح تشخیص داده شده و رأی قطعی بر برائت او صادر می‌گردد.

محمدعلی کامفیروزی پیشتر از بابت اتهام “توهین به رهبری” توسط دادگاه انقلاب شیراز به دو سال حبس محکوم شده بود.

پیش از این نیز احسان کریمیان دبیر انجمن فرهنگ و سیاست شیراز پس از صدور حکم دادگاه بدوی گفته بود: “ما در مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر سال ۱۳۹۷ از ۲ نفر از فعالان دانشجویی دعوت کردیم تا نظرات و دیدگاه‌های خود را با دانشجویان در میان بگذارند. این برنامه با هماهنگی کامل با مراجع قانونی و با مجوز قانونی و در کمال آرامش و در یک فضای عقلانی برگزار شد و در انتها هم دانشجویان سوالات و نظراتشان را در یک فضای آرام و منطقی بیان کردند و برنامه بدون هیچ گونه مشکل و حاشیه‌ای برگزار شد تا اینکه گویا ۸ ماه پس از برگزاری این مراسم، بدون اینکه حتی کوچک‌ترین تذکری هم از طرف نهادهای رسمی و قانونی به ما داده شده باشد، یکی از سخنرانان برنامه از سوی شعبه ۱۰ دادیاری دادگاه انقلاب اسلامی شیراز احضار شد. البته ما همان موقع مساله را با مسوولان دانشگاه در میان گذاشتیم اما متأسفانه هیچ گونه اقدامی انجام ندادند.”

احسان کریمیان, در ادامه گفته بود: “بنده در آن زمان نایب دبیر انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز بود و محکومیت آقای کامفیروزی به اتهام توهین به رهبری، اتفاق بسیار عجیب و غیرقابل باوری است. آقای کامفیروزی در سخنرانی‌اش کلا دو سه بار به رهبری اشاره کرد که در آن دو سه بار هم با کمال احترام و ادب درباره ایشان صحبت می‌کرد. مضمون صحبت هم اصلا توهین آمیز نبود.”