محرومیت عبدالرحمن سنگانی زندانی عقیدتی سنی مذهب از حق درمان

عبدالرحمن سنگانی، زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج از حق درمان محروم مانده است.

به گزارش کمپین تلویزیون آزادی به نقل از “فعالین بلوچ”، عبدالرحمن سنگانی – متولد: ۱۳۵۷ شهروند اهل سنت خراسان رضوی، محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج علیرغم ابتلا به بیماری چشم و وخامت وضعیت جسمانی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم مانده است. این زندانی عقیدتی در ابتدا به اعدام محکوم شده بود و پس از ۱۰ سال این حکم به حبس ابد تغییر کرد.

یک منبع نزدیک به این زندانی عقیدتی در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت: “وضعیت جسمانی عبدالرحمن سنگانی به لحاظ مشکل چشم در وضعیت وخیمی قرار گرفته و چشمان وی در حد کور شدن قرار گرفته و در بسیاری از مواقع از شدت درد به خود می پیچد و از داروهایی مسکن ساده استفاده می کند. این ناراحتی باعث بروز سردردهای مضمن در وی شده است. علیرغم درخواستهای مکرر برای اعزام به بیمارستان خارج از زندان رجائی شهر در پی سنگ اندازی ضابط پرونده که وزارت اطلاعات هست تاکنون نه اجازه مرخصی استعلاجی به این زندانی عقیدتی داده شده و نه امکان درمان و اعزام به بیمارستان تخصصی چشم در تهران.”

لازم به ذکر است، عبدالرحمن سنگانی، در حال که برای ادامه تحصیل در علوم دینی به مدرسه فاروقیه واقع در کراچی پاکستان رفته بود چندی پس از آن برای دیدار با خانواده اش به ایران بازگشت و در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۳، توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی های توام با شکنجه و تحمل ۱۵ ماه سلول انفرادی تفهیم اتهام در مرداد ماه ۱۳۸۴ با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد.

در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۸۸، عبدالرحمن سنگانی به شعبه بازپرسی دادسرا احضار و تحت بازپرسی قرار گرفت و با توجه به الام بازپرس پرونده وی در انتظار تعیین شعبه برای برگزاری جلسه دادرسی بود که در ۱۰ بهمن ماه ۱۳۸۸، مجدداً به شعبه بازپرسی در دادسرا احضار و بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات و در حالی که ۱۸ ماه را در بازداشت بسر می برد توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه محاکمه و به اعدام محکوم شد.

با ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور این حکم عیناً مورد تائید قرار گرفت و در حالی که عبدالرحمن سنگانی نزدیک به ۱۰ سال را در سایه اجرای حکم اعدام در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج بس می برد در سال ۱۳۹۸، با اعمال عفو بر پرونده با یک درجه تخفیف حکم اعدام وی به حبس ابد تغییر کرد.