محرومیت سعید اقبالی، زندانی سیاسی از حق درمان

سعید اقبالی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که از بیماری ناراحتی و درد گوش در رنج است از حق درمان محروم مانده است.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از حقوق بشر در ایران، سعید اقبالی، زندانی سیاسی و فعال مدنی محبوس در زندان اوین در ادامه کار شکنی مسئولان این زندان برای انجام مراحل درمان بیماری عفونت گوش راست که توام با درد شدید است از حق درمان محروم مانده است. این فعال مدنی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است. محرومیت از درمان زندانیان مصداق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

یک منبع نزدیک به سعید اقبالی در خصوص آخرین وضعیت وی گفت: “سعید اقبالی با توجه به آسیب دیدگی شدید پرده گوش راستش این روزها را با درد شدید و عفونت از ناحیه گوشش سپری می کند. این زندانی سیاسی اخیرا نامه ای برای اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان به مسئولان زندان اوین داد اما در جوابش اعلام شد اگر پزشک بهداری زندان نامه ای با وضعیت حاد بنویسد این زندانی سیاسی به بیمارستان اعزام خواهد شد و این درحالی است که پزشک بهداری زندان بارها نسبت به نیاز مبرم سعید اقبالی به عمل جراحی تاکید کرده است.”

سعید اقبالی، در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد.

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۹، سعید اقبالی، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام, به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور برای این فعال مدنی اجرائی خواهد بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعالان مدنی در مرحله بدوی در تاریخ ۲۱ فرودین ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و در غیاب برخی از از متهمان این پرونده برگزار شده بود.

ابوذر نصراللهی وکیل مدافع یکی از متهمان این پرونده پیش از این در مصاحبه با ایرنا گفته بود: “این افراد در کیفرخواستی که از سوی دادسرا صادر و به دادگاه ارسال شده، به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب، فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده اند”.

این وکیل دادگستری در ادامه همچنین گفته بود: “تعدادی از این افراد در کیفرخواست به این متهم شده اند که با برخی زندانیان امنیتی ارتباط گرفته و اخبار مرتبط با آنها را رسانه ای می کردند”.

نصراللهی در ادامه گفته بود: “بهنام موسیوند، سعید اقبالی، نادر افشاری، محمود معصومی، شقایق محکی، داریوش آبدار، مژگان لعلی، سعید صیفی و شیما بابایی متهمان این پرونده هستند”.

به گفته نصراللهی تمام متهمان این پرونده پس از چند ماه بازداشت با قرار وثیقه یا کفالت از زندان آزاد شده اند.