محرومیت آرش صادقی و گلرخ ایرایی از ملاقات کماکان ادامه دارد

به گزارش شبکه آزادی به نقل از “هرانا” آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج و همسر وی گلرخ ابراهیمی ایرایی که در بند زنان زندان اوین به سر میبرد، از بهمن ماه سال گذشته از ملاقات با یکدیگر محروم مانده اند، محرومیت غیرقانونی این زوج از دیدار با یکدیگر با توجه به نتیجه آزمایشات جدید مبنی بر ابتلای آقای صادقی به نوع بدخیم سرطان استخوان باعث افزایش نگرانی از بابت سلامت و وضعیت جسمی وی شده است. با پیگیری خانواده این دو زندانی مشخص شده دلیل محرومیت آنان از ملاقات مخالفت غلامرضا ضیایی، رئیس زندان رجایی شهر کرج است.

به گزارش شبکه آزادی به نقل ازارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین و همسر او، آرش صادقی دیگر زندانی عقیدتی تبعید شده به زندان رجایی شهر کرج از هشت ماه قبل از ملاقات با یکدیگر محروم شده‌اند.

هر چند مسئولین زندان یکبار در خردادماه سال جاری زمینه ملاقات کوتاه این زوج را فراهم کردند اما آن ملاقات غیر معمول نیز به هدف ترغیب خانم ایرایی به پایان دادن به اعتصاب غذایش صورت گرفته بود.

آغاز این محرومیت همزمان است با ۲۶ مهرماه ۹۶ که آرش صادقی از بند ۳۵۰ زندان اوین به دستور چهارمحالی، رئیس زندان به صورت تنبیهی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

هر چند این زندانی که همسرش در بند زنان زندان اوین تحمل محکومیت می‌کند از زندان اوین خارج شد اما در قانون پیش‌بینی‌هایی برای ملاقات بین اعضای زندانی خانواده‌ها شده است.

از جمله ملاقات‌های ماهانه موسوم به “بین زندان” است که مردان اعضای خانواده که در زندان‌های سطح تهران و البرز نگهداری می‌شوند به زندان‌هایی چون اوین برای دیدار با بستگان دربند خود منتقل می‌شوند.

از زمان تبعید آقای صادقی به زندان رجایی شهر کرج این زوج زندانی تنها دو بار در بهمن‌ماه سال گذشته و خردادماه امسال موفق به ملاقات با یکدیگر شدند.

وضعیت ارتباطی محدود زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر کرج از سویی و از طرف دیگر ضعف جسمی آرش صادقی که در دوره پس از اعتصاب غذای طولانی به سر می‌برد و ابتلای آقای صادقی به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندرو سارکوم موجب نگرانی بیش از پیش خانواده و همسر او شده است.

این زندانی از بیماری‌های دیگری از جمله آسم، کولیت وخیم اولسروز در سه ناحیه از روده، زخم معده شدید در سه ناحیه از معده، آریتمی قلبی و ضعیف شدن ماهیچه های قلب، کوچک شدن کلیه راست و زخم شدید در ابتدای روده بزرگ و انتهای روده کوچک رنج می‌برد و روزانه بیش از ۲۰ نوع داروی مختلف از جمله مزا لازین پانصد، سولفاسالازین پانصد، وارفارین ام جی ده، کلو پیدوگرل، پروپرانول جهل، رفمی لاکت، پنتو پرازول چهل، سوپراستین، دمپریدون و بیسموت ساب سیرات مصرف می‌کند.

آرش صادقی، کنشگر مدنی از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱۹ سال حبس محکوم شده است، او سال گذشته در اعتراض به بازداشت دوبارهٔ همسرش بیش از هفتاد روز اعتصاب غذا کرد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر او نیز، ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط مأموران امنیتی جهت اجرای حکم ۶ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

او در حال حاضر مشغول گذراندن محکومیت خود در بند نسوان زندان اوین است. با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز، حکم او از ۶۰ ماه به ۳۰ ماه کاهش یافت.