مجلس در کنترل هسته سخت قدرت؛ اوضاع وخیم‌تر می‌شود؟

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی برگزار شد که جمهوری اسلامی در بدترین شرایط سیاسی و اقتصادی ۴۱ سال اخیر قرار دارد. طبقه متوسط و فرودست نیز به دلیل سوءمدیریت و فساد گسترده‌ی مقامات رژیم، با اوضاع وخیمی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و تحریم‌ها نیز بنیه‌های بخش تولید را از بین برده و صدها هزار نفر را بیکار کرده است. شیوه حاکمیت ملاها بر ایران به اندازه‌ای آشفته، سردرگم و دارای نتایج فاجعه‌بار بوده که مردم به در انتخابات روز جمعه به صندوق‌های رأی پشت کردند تا کمترین مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی رقم بخورد. آمارهای اعلام‌شده نشان می‌دهد اغلب قریب به اتفاق نمایندگان جدید از جریان اصولگرا هستند که بیانگر مشارکت حداقلی مردم آن هم از میان طرفداران سنتی رژیم است.

به گزارش «شبکه آزادی» مشروعیت سیاسی جمهوری اسلامی در دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ به طور چشمگیری کاهش یافته و دیگر کمتر کسی امید به بهبود اوضاع تحت حاکمیت رژیم مذهبی ایران دارد. سرکوب خشونت‌بار معترضان و فریبکاری در ماجرای هواپیمای اکراینی حتی طرفداران مذهبیِ رژیم را هم به شک انداخته که نکند این حکومت نماینده «امام زمان» نیست.

بااین‌حال، رهبر جمهوری اسلامی تلاش می‌کند در سخنرانی‌های خود، حداقل طرفداران رژیم را با استدلال‌های پوچ و دلایل غیرمنطقی حفظ و از ریزش بیشتر جلوگیری کند. حتی علی خامنه‌ای هم از بهبود یافتن اوضاع رژیمش ناامید شده چراکه می‌داند اکثریت مردم به این باور رسیده‌اند که برای نجات کشور باید از جمهوری اسلامی عبور کنند.

مهندسی انتخابات به نفع هسته سخت قدرت مهم‌ترین نشانه نادیده گرفتن اکثریت مردم و افزایش درجه خودکامگی خامنه‌ای است. از آنجا که این دیکتاتور کهنه‌کار می‌داند مشروعیت رژیمش به شدت کاهش یافته، روندی را آغاز کرده است که طی آن مردم کاملاً هیچ کاره‌اند. در این مسیر، امور سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور به شکل بی‌سابقه‌ای کاملاً تحت کنترل افراطی‌های وابسته به هسته سخت قدرت در خواهد آمد.

مجلس یازدهم که به زودی کارش را آغاز خواهد کرد، فردی رهبری‌اش را به عهده خواهد داشت که پیش از این بارها در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده و در جایگاه جدید بی‌تردید قصدش این خواهد بود که درجه تمامیت‌خواهی رژیم را افزایش دهد. مافیای مذهبی در ایران محمدباقر قالیباف را آورده است تا مجلس را بیش از پیش به خدمت اهداف خود درآورد و این نهاد را به مقر تصمیم‌های فاجعه‌بار تبدیل کند.

صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران روز یکشنبه سوم اسفند ۹۸ طی یادداشتی در روزنامه شرق درباره پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس نوشته است «بی‌تردید روز‌های بسیار دشواری در انتظار دولت است. این دوره از بهارستان، شمشیر را از رو برای روحانی خواهد بست و لبه تیز تیغ مجلس از همان ابتدا بر گردن دولت دوازدهم قرار خواهد گرفت.»

اما فراتر از اظهارنظر زیباکلام، می‌توان گفت مجلس شورای اسلامی از این پس شاخه‌ای از بیت رهبری خواهد بود؛ نهادی که از این پس مصوباتش طبق میل و خواسته علی خامنه‌ای و پسرش مجتبی است.

به باور بسیاری از ناظران مجلس جدید نه‌تنها گرهی از مشکلات پیچیده ایران باز نخواهد کرد، بلکه به وخیم‌تر شدن اوضاع سیاسی و اقتصادی این کشور نیز دامن خواهد زد. بدون هیچ تردیدی افرادی که از صندوق‌های رأی بیرون آمده‌اند بیش از اینکه به آرای مردم پایبند باشند، دل‌بسته دیکتاتوری هستند هرروز شخصیتی متزلزل‌تر از خود به نمایش می‌گذارد؛ بنابراین، دور از انتظار نیست که آینده‌ای تیره‌تر و بحران‌های پیچیده‌تر گریبان کشور و مردم را بگیرد.

تاکنون بسیاری از نهادهای تصمیم‌ساز و تصمیم گیر در اختیار و کنترل هسته سخت قدرت بوده و نتیجه‌ای جز اقتصاد ورشکسته، جامعه‌ای آسیب‌دیده و فساد سازمان‌یافته در پی نداشته است. پس از این نیز که مجلس هم به دست مافیای مذهبی افتاده، باید منتظر ماند و دید کشور در چه مسیری قرار خواهد گرفت.

مجتبی احمدی