مترجم خمینی در پاریس، به جرم فساد اقتصادی به ۵ سال زندان محکوم شد

«محمدعلی هادی»، دیپلمات سابق و از متهمان پرونده فساد «بانک سرمایه» به پنج سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و انفصال کامل از خدمات دولتی محکوم شده است. او در زمان حضور «روح‌الله خمینی» در پاریس در سال ۱۳۵۷، مترجم وی بود.

سخن‌گوی قوه قضاییه ایران دلیل محکومیت محمدعلی هادی را «مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی و پولی کشور از طریق مشارکت در ۱۲ فقره خیانت در امانت» اعلام کرده است.

هادی که ۷۲ سال سن دارد، در سال‌های پس از انقلاب علاوه بر نمایندگی مجلس شورای اسلامی، معاون وزیر امور خارجه و عضو هیات مذاکره‌کننده با «رابرت مک فارلین»، مشاور امنیت ملی «رونالد ریگان»، رییس ‌جمهوری وقت امریکا در سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ بود.

در دادگاه بانک سرمایه پرونده‌های جنجالی زیادی تاکنون بررسی شده‌اند که از مهم‌ترین احکام صادره در این پرونده‌ها می‌توان به صدور حکم ۱۰ سال حبس برای «عمار صالحی»، پسر «عطا‌الله صالحی»، فرمانده کل سابق ارتش جمهوری اسلامی، صدور حکم ۲۰ سال حبس برای «هادی رضوی»، داماد «محمد شریعتمداری»، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حکم ۲۰ سال حبس برای «حسین هدایتی»، از سرمایه‌گذاران فوتبال در ایران اشاره کرد.

«پرویز کاظمی»، وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

بانک سرمایه متعلق به «صندوق ذخیره فرهنگیان» است که سرمایه آن از طریق کسر درصدی از حقوق ماهانه معلمان تامین شده است. عضویت در این صندوق در ابتدا اختیاری بود اما در اواسط دهه ۹۰، اداره‌هی آموزش و پرورش برخی نواحی ایران اعلام کردند که به شکل اتوماتیک درصدی از حقوق معلمان را برای واریز به این صندوق کسر خواهند کرد و اگر معلمی مایل به این کار نیست، می‌تواند با ارایه درخواست کتبی، واریز به صندوق را متوقف کند.