لولوی سپاه در انتخابات؛ رژیم ایران بازهم مردم را فریب می‌دهد؟

کمتر از چهار ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران، بحث حضور نظامیان یا همان فرماندهان سپاه پاسداران در این رویداد سیاسی بیش از پیش داغ شده است. حسین دهقان و سعید محمد دو فرماندهی هستند که رسماً اعلام نامزدی کرده‌اند و مدعی‌اند که برای اداره کشور برنامه دارند. اما اتاق فکر رژیم ایران با وارد کردن چهره‌های سپاهی به عرصه انتخابات و آرایش این صحنه سیاسی چه اهدافی را دنبال می‌کنند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» روح‌الله خمینی، دیکتاتور سابق ایران در دهه ۶۰ خورشیدی فرماندهان سپاه و ارتش را از ورود به آنچه «بازی‌های سیاسی» خوانده بود، برحذر داشت. خمینی در یک سخنرانی گفته بود «به ارتش و سپاه چه که در انتخابات چه می‌گذرد»؛ اما حالا پس از سی‌وچند سال فرماندهان سپاه با چراغ سبز علی خامنه‌ای وارد عرصه انتخابات شده‌اند و سودای ریاست جمهوری را در سر دارند؛ مسئله‌ای که بدنه جامعه را به هراس واداشته است.

منتقدان ورود نظامیان به انتخابات می‌گویند سپاه پاسداران که در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی حضور دارند و به نوعی کشور را بلعیده‌اند، حالا چرا می‌خواهند ساختمان پاستور را هم از آن خود کنند.

مسئله این است که رژیم ایران سه مرحله سرکوب خونین را در دی ۹۶، مرداد ۹۷ و آبان ۹۸ پشت سر گذاشته و اعتراضات گسترده مردمی را به خشن‌ترین شکل ممکن خاموش کرده است. علی خامنه‌ای و حکومتش تقریباً تهی از مشروعیت شده و او به خوبی می‌داند توده‌های مردم که عصبانی هستند، دیگر در انتخابات شرکت نخواهند کرد. این در حالی است که خامنه‌ای در مذاکره با غرب که به زودی آغاز خواهد شد، نیازمند پشتوانه مردمی قوی است تا با آن به چانه‌زنی بپردازد.

در واقع رژیم ایران که غالباً به خواست و نظر مردم اهمیتی نمی‌دهد، در تنگناهای مختلف میزان مشارکت مردم در انتخابات را به رخ رسانه‌ها و محافل بین‌المللی کشیده و مدعی شده که مشروعیت دارد؛ چنانکه برجام نیز حاصل مشارکت گسترده ایرانی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود؛ میزان مشارکتی که غربی‌ها را بر آن داشت تا امتیازهای بزرگی را به رژیم ایران بدهند و چشمشان را به روی نقض حقوق بشر در این کشور ببندند.

اما اکنون رژیم در موقعیتی قرار دارد که مشارکت بالا در انتخابات پیش رو از نان شب هم برایش واجب‌تر است. علی خامنه‌ای قصد دارد مردمی را که با انتخابات مجلس قهر کردند، دوباره با صندوق‌های رأی آشتی دهد و به غربی‌ها به ویژه آمریکا ثابت کند که هنوز هم از حمایت مردمی برخوردار است.

این برنامه خامنه‌ای برای انتخابات پیش رو نیازمند مهندسی متفاوت‌تری از گذشته است. ولی‌فقیه در ایران به خوبی می‌داند مردمی که تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی هستند و به این نتیجه رسیده‌اند که از انتخابات آبی برایشان گرم نمی‌شود، پای صندوق نخواهند آمد؛ بنابراین، برای شلوغ کردن حوزه‌های رأی‌گیری و بالابردن درصد مشارکت، می‌بایست انگیزه‌ای در جامعه وجود داشته باشد. این انگیزه چیزی نیست جز ترساندن مردم از سپاهیان بی‌رحمی که کارنامه‌ای سیاه از کشتار و سرکوب دارند.

تنها هدف اتاق فکر رژیم ایران در انتخابات ۱۴۰۰ افزایش درصد مشارکت مردم است تا در برجام بعدی هم بتواند امتیازهای شیرینی را دریافت کند. دولت جو بایدن هم بر خلاف آنچه اعلام کرده، منتظر است انتخابات ایران برگزار شود تا هم درصد حمایت مردم از رژیم را بررسی و هم طرف مقابلش در مذاکرات را شناسایی کند.

بنابراین، آمدن افرادی همچون حسین دهقان، سعید محمد و احتمالاً محمدباقر قالیباف با این هدف است که مردم بازهم میان «بد» که همان چهره‌های تکراری هستند و «بدتر» که فرماندهان سپاه‌اند، گزینه بد را انتخاب کنند. در واقع لولوی سپاه در انتخابات ایران به عنوان مکانیسمی برای بالابردن درصد مشارکت مردم عمل خواهد کرد.

به نظر می‌رسد علی خامنه‌ای و دیگر مسئولان ارشد رژیم به این نتیجه رسیده‌اند اگر حداقل ۶۰ درصد مردم پای صندوق بیایند، می‌توانند خواسته های خود را به آمریکا تحمیل کنند؛ خواسته‌هایی از جمله نادیده گرفتن برنامه موشکی، نفوذ منطقه‌ای، نقض حقوق بشر و آزادسازی تمامی دارایی‌های ایران در بانک‌های خارجی.

تحریریه آزادی