قطع هر دو پای «شهاب آکفوده» کولبر اهل مهاباد

 هر دو پای شهاب آکفوده کولبر اهل مهاباد بر اثر انفجار مین‌های کار گذاشته شده توسط سپاه قطع شد.

به گزارش شبکه آزادی ، روز دوشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «شهاب آکفوده» اهل شهرستان مهاباد براثر انفجار مین به شدت زخمی شده و هر دو پای خود را از دست داده است.

به گفته یک منبع در ارتباط با این موضوع، «این کولبر مهابادی در مکانی به نام «ده‌لاوان» که توسط سپاه پاسداران مین گذاری شده، دچار این حادثه شده است. هم‌اکنون این کولبر در مراکز درمانی پیرانشهر تحت معالجه پزشکی می‌باشد و وضعیت عمومی وی وخیم اعلام گردیده است.»

منبع مذکور افزود: این کولبر در منطقه «کانی خدا» پیرانشهر از بیم کمین نیروهای نظامی وارد میدان مین شده است.

چندی پیش، بهنام صادقی فعال حوزه پاکسازی مین در خوزستان و ایلام با انتشار یادداشتی تحت عنوان «مین، پرونده همیشه باز» در نشریه «ماف» اعلام کرد: «در سال جاری تا زمان نوشتن این یادداشت و در طی ١٨ حادثه انفجار مین و مهمات باقیمانده از جنگ در استان‌های آلوده متاسفانه ۵ نفر کشته و ٢٢ نفر مجروح شده‌اند. تمامی این حوادث در مناطق کردنشین کشور به وقوع پیوسته است.»

به گفته بهنام صادقی، «تحلیل حوادث نشان می‌دهد که بیشتر مناطق آلوده در نزدیکی مراکز جمعیتی و معیشتی هموطنان کرد ما قرار دارد. کولبران بیشتر از سایر گروه‌ها در معرض خطر گرفتار شدن در دام مین‌ها هستند.»

بنابر تحقیقات رسمی، ایران دومین کشور آلوده به مین در دنیاست و جدای از آمارهای ضد و نقیض در مورد تخمین تعداد مین در چهار میلیون و دویست هزار هکتار از زمین‌های آلوده ایران مسئولان آنرا بیش از ١۶ میلیون مین و مهمات عمل نکرده بعد از پایان جنگ در استان‌های ارومیه، سنندج، کرماشان، ایلام و خوزستان اعلام کرده‌اند.