قتل مقابل چشم مادر؛ چهارشنبه سیاه در ایرانشهر!

دلهره، وحشت و خون رهاورد مأمورانی بود که صبح روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت به خانه مهدی و محمد پوریا در یکی از روستاهای ایرانشهر ریختند و این دو برادر را مقابل چشمان مادرشان به قتل رساند. برادر بزرگ‌تر مهدی و محمد می‌گوید واقعه به قدری تلخ و عذاب‌آور بوده که مادرش «سکته» کرده است. یک مقام قضایی بلوچستان بدون ارائه هیچ‌گونه سند و مدرکی اتهام «سرقت» به این دو نوجوان زده و گفته آن‌ها «اشرار مسلح، معروف و سابقه دارد» بودند؛ اما برادر مهدی و محمد می‌گوید ما حتی «یک چاقوی درست‌وحسابی» هم در آشپزخانه‌مان نداریم.

به گزارش «شبکه آزادی» روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت یکی از سیاه‌ترین روزهای ایرانشهر در سیستان و بلوچستان بود. مأموران یگان امداد ساعت ۱۱ صبح خانه دو نوجوان یکی ۱۹ ساله به نام مهدی و دیگری ۱۷ ساله به نام محمد را محاصره کردند و بدون حکم قضایی وارد خانه آن‌ها شدند. مأموران رژیم مهدی و محمد پوریا را از خواب بیدار می‌کنند به آن‌ها می‌گویند فرار کنید. مهدی که ترسیده بود فرار می‌کند و از پشت گلوله می‌خورد و جانش را از دست می‌دهد اما محمد در حیاط خانه به قتل می‌رسد.

کمپین فعالان بلوچ هم گزارش داده که صبح همان روز چهارشنبه مأموران آگاهی به خانه یک کودک ۱۷ ساله دیگر به نام «دانیال براهویی» در روستای اسدآباد ایرانشهر یورش بردند و او را به قتل رساندند. این جنایت مأموران جمهوری اسلامی بهت و حیرت مردم سیستان و بلوچستان را برانگیخته است؛ جنایتی که منجر به سکته مادر مهدی و محمد شده و روح و روان پدر آن‌ها را به‌هم‌ریخته است.

محسن گل محمدی، دادستان ایرانشهر مدعی شده که این سه نفر «اشرار معروف و سابقه‌دار» بودند و از آن‌ها «چندین قبضه سلاح و مهمات مربوطه نیز کشف و ضبط شده است.» این مقام قضایی برای این اتهام‌ها هیچ‌گونه سند و مدرکی ارائه نکرده است.

حتی اگر گل محمدی مدرکی دال بر اثبات اتهام این سه نوجوان بلوچ ارائه کند، نمی‌تواند توجیه‌کننده قتل آن‌ها مقابل چشم مادرشان باشد. شاهدان عینی می‌گویند مهدی، محمد و دانیال افراد بی‌حاشیه‌ای بودند و هنگام هجوم مأموران آگاهی برای بازداشتشان هم هیچ مقاومتی نکردند.

معلوم نیست دلیل یا دلایل شلیک مأموران و قتل این سه نوجوان بلوچ هنگام بازداشت چه بوده است؛ اما مطابق آئین دادرسی کیفری، ضابطان قضایی موظف‌اند با در دست داشتن حکم قانونی متهم را با رعایت حقوق انسانی بازداشت کنند؛ حال اینکه در چهارشنبه سیاه ایرانشهر مأموران آگاهی بدون هیچ‌گونه حکم قضایی وارد منزل این سه نوجوان شدند و همان‌جا در مقام قاضی حکم صادر و در مقام مسئول اجرای احکام، حکم را اجرا کرده‌اند.

تا این لحظه مقامات ارشد قضایی رژیم ایران درباره این جنایت تاریخی در ایرانشهر سکوت کرده و رسانه‌های حکومتی نیز خبری درباره آن منتشر نکرده‌اند. احمد، برادر مهدی و محمد پوریا در گفت‌وگوی تلفنی با علی جوانمردی، خبرنگار مستقل گفته است «ما هم هنوز نمی‌دانیم چرا بردارهایم را کشته‌اند. حتی جسدها را تحویل نمی‌دهند و به ما گفته‌اند اول پول فشنگ‌هایی که شلیک کرده‌ایم را بدهید.»

احمد در ادامه گفته است مأموران صورت خود را پوشانده بودند و روی خودروی آن‌ها هم نوشته بود «اطلاعات و آگاهی ایرانشهر». او با تأکید بر اینکه «ما در خانه‌مان حتی یک چاقوی درست‌وحسابی هم نداریم»، اتهام «سارق» و «مسلح» بودن برادرهایش را رد کرده است.

جنایت رژیم ایران در سیستان و بلوچستان تازگی ندارد. پیش‌ازاین نیز مأموران آگاهی و سپاه تروریستی پاسداران بارها جوانان و نوجوانان را در شهرها و روستاهای این استان هدف گلوله قرار داده‌اند و به قتل رسانده‌اند. جمهوری اسلامی نسبت به شهروندان بلوچ همواره نگرش کینه‌توزانه‌ای داشته و شواهد هم نشان می‌دهد این رژیم از هیچ ابزاری برای اِعمال تبعیض، سرکوب و عقب نگه‌داشتن آن‌ها دریغ نکرده است.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی