قالیباف؛ خوش‌شانس‌ترین مفسد در جمهوری اسلامی

مصطفی میرسلیم، نماینده تهران در مجلس رژیم ایران سی‌ام تیر امسال از یک فساد دیگر محمدباقر قالیباف سردار-شهردار پیشین و رئیس مجلس کنونی پرده برداشت و به یکی از سایت‌های خبری گفت مدارک مربوط به «رشوه ۶۵ میلیارد تومانی» محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران را به قوه قضائیه تحویل داده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» فساد در جمهوری اسلامی به یک امر عادی تبدیل شده و خبر اختلاس و رشوه‌های کلان دیگر کسی را شگفت‌زده نمی‌کند. قبح فساد در ایران هم‌زمانی به طور کامل از بین رفت که بابک زنجانی ۲٫۶ میلیارد یورو پول نفت را یکجا بلعید و محمود خاوری و دار و دسته‌اش سه هزار میلیارد تومان را بالا کشیدند و از کشور خارج شدند.

اما در این میان، ماجرای فسادهای مالی قالیباف متفاوت است؛ مردی که زمانی فرمانده نیروی انتظامی ایران بود و به گفته حسن روحانی دانشجویان را «لوله» می‌کرد و زمانی هم در شهرداری تهران فسادهای کلان به بار می‌آورد؛ از جمله واگذاری املاک شهرداری با تخفیف بالا به بعضی از مدیران شهری که بعداً به «املاک نجومی» معروف شد.

چندی پیش محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد تأکید کرد که در گزارش اولیه مربوط به این املاک، بحث «واگذاری ۶۷۴ ملک به صورت غیرقانونی» مطرح شد ولی با پیگیری‌های بعدی به «بیش از ۲۰۰۰ ملک» رسید. بر اساس اظهارات این عضو شورای شهر، قرار است پیروز حناچی، شهردار تهران، به‌ زودی درباره «پشت پرده مربوط به واگذاری ۴۱ ملک از مجموعه املاک نجومی» صحبت کند.

اسفند ۹۵ مجلس رژیم ایران به درخواست ۲۱ نماینده طرح تحقیق و تفحص از این فساد قالیباف را در دستور کار خود قرار داد؛ اما بعداً به بهانه «تحمیل هزینه‌های زیاد تحقیق و تفحص بر بودجه عمومی» این طرح را از دستور کار خارج کرد تا سرپوشی بگذارد بر یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد در ایران.

حالا پس از سه سال و اندی از آن روزها پرونده املاک نجومی قالیباف گشوده شده و بار دیگر رسانه‌ها از آن می‌نویسند. سی‌ام تیر امسال مصطفی میرسلیم، نماینده تهران در مجلس دست به افشاگری علیه رئیس تازه‌کار قوه مقننه زد و گفت محمدباقر قالیباف وقتی شهردار تهران بوده، ۶۵ میلیارد تومان رشوه به «رئیس یک کمیسیون مجلس» پرداخت کرده است تا طرح تحقیق و تفحص از شهرداری درباره املاک نجومی را از دستور کار مجلس خارج کند.

میرسلیم به سایت برنا نیوز گفته است «همه مدارک مربوط به این رشوه را به دستگاه قضایی ارجاع داده‌ام و پیگیری‌ها از جانب آن‌ها انجام می‌شود. اصل موضوع به تحقیق و تفحص زمان حضور قالیباف در شهرداری برمی‌گردد، وقتی تحقیق و تفحص در مجلس دهم رأی نمی‌آورد، شهردار وقت از اینکه چنین موضوعی رأی نیاورده، تشکر می‌کند.»

اگرچه بسیاری از نمایندگان اصولگرای مجلس به افشاگری میرسلیم اعتنایی نکرده‌اند و به نوعی او را در انزوا گذاشته و در سنگر قالیباف قرار گرفته‌اند؛ اما او گفته است که «من منزوی نیستم و انزوا در مجلس مفهومی ندارد.»

اما قالیباف را می‌توان یکی از خوش‌شانس‌ترین مفسدان جمهوری اسلامی به حساب آورد؛ چهره مخدوشی که وقتی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود با «مردانگی» حسن روحانی از گرفتاری نجات می‌یابد و در شهرداری هم با همت نمایندگانی که از رشوه بهره برده بودند جان سالم به در می‌برد.

اکنون نیز که پرونده رشوه قالیباف به قوه قضائیه رفته است، او در کرسی ریاست مجلس نشسته و زور قوه قضائیه به او نمی‌رسد؛ چه‌بسا ابراهیم رئیسی، رئیس این قوه هم رفیق گرمابه و گلستان قالیباف است و نخواهد گذاشت هم‌سنگرش در پیچ‌وخم دادگاه بیفتد.

قوه قضائیه صرفاً برای اقناع افکار عمومی و ساکت کردن رسانه‌ها یک نماینده سابق مجلس را در ارتباط با پرونده این رشوه‌خواری بازداشت کرده که به نوعی به حاشیه راندن نقش اصلی قالیباف محسوب می‌شود؛ اما در این میان قالیباف هم بیکار ننشسته و در یک فرار رو به جلو به دایره حقوقی مجلس دستور شکایت از میرسلیم و سه خبرنگاری داده است که علیه او افشاگری کرده‌اند؛ شاید پیش‌بینی این موضوع چندان سخت نباشد که سردار-شهردارد سابق بازهم قسِر در برود.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی