قاسم سلیمانی در لباس مهندس پرواز با ۷ تن بار ممنوعه؛ خطرات و تخلفات هواپیمایی ماهان
یکی از خلبانان هواپیمای ایرباس مسافری شرکت هوایی ماهان خاطره‌ای از انتقال «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همراه «هفت تن بار ممنوعه» به سوریه نقل کرده که تا حدی دلایل بازرسی شدید از هواپیماهای عبوری ایران توسط عراق و تحریم شرکت ماهان توسط آمریکا را روشن می‌کند.

شرکت ماهان اعتبار این خاطرات را رد کرده اما خلبان راوی، دراین‌باره سکوت کرده است.

خلبان «امیر اسداللهی» در خاطره‌ای که تعریف کرده گفته خرداد ۱۳۹۲ در یکی از ایرباس‌های هواپیمایی ماهان از مبدا تهران همراه ۲۰۰ مسافر ازجمله قاسم سلیمانی همراه ۷ هزار کیلوگرم «بار ممنوعه» در حال انتقال به دمشق پایتخت سوریه بود.

قاسم سلیمانی عضو هیات امنای «موسسه خیریه مولی‌الموحدین علی ابن ابیطالب استان کرمان» مالک شرکت هواپیمایی ماهان بوده است.

به روایت خلبان نزدیک به آسمان عراق از برج مراقبت فرودگاه بغداد برای عبور از حریم هوایی این کشور اجازه گرفته می‌شد که برخی مواقع این اجازه بعد از درخواست فرود و بازرسی بار هواپیما صادر می‌شد. این بار پس از صدور مجوز عبور برج مراقبت با هواپیمای تماس می‌گیرد و دستور فرود می‌دهد اما خلبان به دلیل اینکه کنترل فرودگاه در اختیار نیروهای آمریکایی بوده از اجرای درخواست استنکاف می‌کند تا این‌که درنهایت تهدید به شلیک می‌شود. خلبان می‌گوید قاسم سلیمانی در کابین شاهد بحث بود و از خلبان اسداللهی می‌خواهد درصورتی‌که چاره دیگری ندارد در فرودگاه بغداد به زمین بنشیند.

خلبان در ادامه می‌گوید از مهندس پرواز که در بین مسافران نشسته بود می‌خواهد لباس فرم خود را با لباس شخصی قاسم سلیمانی عوض کند و به سلیمانی می‌گوید در زمان فرود، در کابین خلبان بماند و خارج نشود. مسافران هواپیما پس از فرود به روایت خلبان از سوی نیروهای آمریکایی کنترل می‌شوند تا احتمالا قاسم سلیمانی را بیابند اما کابین را بازرسی نمی‌کنند. سپس ماموران عراقی خواهان بررسی بار می‌شوند.

کاپیتان اسداللهی می‌گوید باز کردن در بخش بار وظیفه مهندس پرواز است اما چون او بین مسافران و بدون لباس فرم نشسته بود، خودش با ماموران به قسمت بار می‌رود و یکی از آن‌ها با او وارد می‌شود و دستور باز کردن یکی از جعبه‌ها را می‌دهد اما درنهایت با دادن رشوه که با دلار آمریکا پرداخت شد، از بازرسی منصرف و اجازه پرواز هواپیما به سوی دمشق صادر می‌شود.

آنچه کاپیتان اسداللهی از این پرواز روایت کرده، حاکی از چندین تخلف اساسی است. هواپیمای ایرباس شرکت هوایی ماهان در مسیر تهران به دمشق یک هواپیمای مسافری غیرنظامی بوده است اما در قسمت بار این هواپیما، هفت تن بار ممنوعه یا درواقع اسلحه و مهمات جنگی قرار داده شده که ایمنی مسافران و امنیت جانی آن‌ها را به خطر می‌انداخته است.

از سوی دیگر، یکی از مسافران هواپیما قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه بوده که حتما با همراهی فرماندهان ارشد و مشاوران نظامی و محافظان خود که همگی نیروهای نظامی محسوب می‌شوند، عازم سوریه بوده است.

مطابق مقررات سازمان بین‌المللی هوانوردی، حمل تسلیحات و مواد منفجره با هواپیمای غیرنظامی به دلیل مخاطرات جدی که برای مسافران دارد ممنوع است. هواپیمای ایرباس ماهان‌ایر نه‌تنها در حال حمل هفت تن سلاح و مواد منفجره با هواپیمای غیرنظامی بوده که در پوشش هواپیمای غیرنظامی، یک فرمانده ارشد سپاه و دیگر نظامیان همراه او را به سوریه می‌برده است.

انتقال نظامیان در هواپیمای مسافری غیرنظامی به دلیل خطرات بالقوه‌ای که برای نظامیان وجود دارد ازجمله احتمال درگیری و هدف قرار گرفتن از سوی نیروی نظامی ثالث، به معنی به خطر انداختن جان مسافران غیرنظامی است و به همین مطابق قوانین بین‌المللی هوانوردی ممنوع شده است.

در خرداد ۱۳۹۲ هم جمهوری اسلامی ایران و هم جمهوری سوریه تحت تحریم تسلیحاتی قرار داشته‌اند و مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت، دولت‌های ثالث اجازه داشته‌اند محموله مهمات و تسلیحاتی را که از مبدا یا به مقصد این دو کشور حمل می‌شدند را توقیف کنند.

این وضعیت به معنی آن است که ایران در حال نقض قطعنامه‌های شورای امنیت بوده و هواپیمایی ماهان، مسافران غیرنظامی آن هواپیما را در معرض خطرات جدی بیشتری هم قرار داشته‌اند چراکه هواپیما بالقوه در معرض بازرسی و توقیف و حتی در خطر قرار گرفتن در یک درگیری بوده است.

خلبان هواپیما هم با تخلف از مقررات ایمنی، مهندس پرواز را در بین مسافران نگه داشته و خود به همراه ماموران نظامی به قسمت بار رفته و در آنجا در تخلف دیگری که جنبه کیفری و تخلف از قوانین عراق را دارد، به ماموران آن کشور رشوه پرداخت کرده است.

علیرغم همه این خطرات، هواپیماهای ماهان از پیش مجوز عبور از آسمان عراق را نگرفته بود بلکه صرفا در نزدیکی خروج از حریم هوایی ایران از برج مراقبت فرودگاه بغداد درخواست اجازه عبور به سوریه خواسته است.

هواپیمایی ماهان، دومین شرکت بزرگ هوایی ایران است. به دلیل عملکرد این شرکت در جنگ سوریه و عراق، ماهان تنها شرکت هواپیمایی در جهان است که از سوی ایالات‌متحده نامش به تروریسم گره زده شده است.

دولت آمریکا هواپیمایی ماهان را «حامی تروریسم» می‌خواند و وزارت خارجه ایالات‌متحده خواستار تحریم جهانی این شرکت شده چراکه به تعبیر آمریکا، هواپیمایی ماهان «سلاح‌های مشکل‌ساز کشتارجمعی را گسترش می‌دهد.» تاکنون فرانسه، آلمان، ایتالیا از تمدید مجوز پروازهای این شرکت خودداری کرده‌اند و بریتانیا هم که پنج سال پیش آماده اجازه مجدد پروازهای ماهان به شهرهای خود می‌شد این مجوز را صادر نکرد.

سرتیپ پاسدار «نصرت‌الله حسینی‌‌پور» از فرمانده نیروی قدس شاخه عملیات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آبان سال ۱۳۹۸ گفته بود «جابجایی نیروها به سوریه فقط با هواپیمای غول‌پیکر ماهان بود که به داد ما می‌رسید، زیرا زیر رگبار دشمن وارد فرودگاه دمشق می‌شد و نیروها را پیاده می‌کردند.»

حالا یکی از خلبانان ایرباس مسافری ماهان هم در خاطراتی که از حمل مهمات و نظامیان به سوریه تعریف کرده بخشی از تخلفات قانونی هواپیمایی ماهان را مستند کرده است.
منبع: ایران وایر