فرمانده طالبان سوار بر خودرو سپاه پاسداران بازداشت شد

یک فرمانده طالبان هنگامی که از خودرو سپاه پایین می شد از سوی مقامات افغانستان دستگیر شد.

به گزارش تلویزیون آزادی، ریاست امنیت ملی هرات از دستگیری دو مقام طالبان در این ولایت خبر داده است. در یک اعلامیه این ریاست آمده که “مسئول نظامی طالبان هنگامی که از موتور سپاه پاسداران ایران پایین شده و به ولسوالی شیندند می‌رفت، دستگیر شد.

 ریاست امنیت ملی هرات روز جمعه، دوم خرداد، در یک اعلامیه از بازداشت مولوی شفیع، مشهور به “حافظ عمری” مسئول نظامی طالبان و عضو رهبری طالبان در هرات خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: «مولوی شفیع  زمانی که از قرارگاه تپه سیاه از موتر سپاه پاسداران ایران  پایین (آمد) و می‌خواست به هدف تشدید بخشیدن حملات تروریستی بالای بند آب گردان پاشدان و ناامن ساختن شاهراه‌های هرات وارد ولسوالی شیندند شود، دستگیر شد».

این اعلامیه همچنین می‌گوید که فرمانده بازداشت‌شده طالبان از یک و نیم سال به این سو حملات تروریستی را در هرات سازماندهی می‌کرده است.

این نخستین بار است که نهاد “امینت ملی افغانستان” در اطلاعیه‌اش از سپاه پاسداران ایران نام می‌برد  و غیرمستقیم این این نهاد نظامی ایران را به حمایت از طالبان متهم می‌کند. سپاه پاسداران ایران همواره حمایت از طالبان را در افغانستان رد کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و طالبان تا کنون به خبر اعلام‌شده ازسوی ریاست امنیت ملی ولایت هرات واکنشی نشان نداده‌اند.