قلعه حسن‌خان در جنوب غربی تهران، از کانون‌های اعتراضات اخیر بود. فرماندار این شهرستان می‌گوید نیروی انتظامی فرمان تیراندازی نداشت اما او دستور داد هرکس را که وارد فرمانداری شد بزنند. لیلا واثقی از سپاه هم تقدیر کرده است.

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس به روزنامه ایران گفته که در جریان تظاهرات مردم شهرستان در روز ۲۵ آبان، نیروی انتظامی نمی‌خواست با مردم مقابله کند و نیروهای فرمانداری هم آنجا را خالی کرده و رفتند: «…فقط تعداد کمی از پرسنل مرد فرمانداری مانده بودند… مهاجمان رفتند پمپ بنزین ثارالله را آتش زدند و برگشتند… وقتی رسیدند که تعدادی از نیروهای انتظامی داخل فرمانداری که مسئول حفاظت بودند رفته بودند اطراف شهرداری برای محافظت. یک تعداد محدودی اینجا در فرمانداری ماند و وقتی جمعیت را با آن خشم دیدند، از در ورودی فرمانداری عقب‌تر آمدند. معترضان در را شکستند و سینه سپر کردند و گفتند اگر می‌توانید ما را بزنید چون می‌دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد…»

این فرماندار همچنین گفت: «من از صبح آن روز در پیامک‌هایی که به مردم داده بودیم، گفته بودم که وارد این اغتشاشگران نشوند، این افراد غارتگر هستند، هشدار دادم که با جمعیت نباشند. دو بار گفتم. دومین بار گفتم که احتمال تیراندازی هم هست.»

او با بیان این که آن تعداد پنج شش نفر هم فرمانداری را ترک کردند، در ادامه گفت که تنها سرباز فرمانداری به حاضران در فرمانداری گفت که «مردم ریختند داخل و از گاز اشک‌آور و … استفاده کردند.»

فرماندار قلعه حسن خان که پس از حمله مردم به فرمانداری همراه با اعضای شورای تامین خارج شده بود، گفت که پس از آن «سریع رفتیم سپاه یک شورای تامین دیگر در سپاه تشکیل دادیم. نیرو را جمع کردیم و دوباره پس از چند ساعت بازگشتیم.»

او در جواب خبرنگار که پرسیده نیروهای سازمان یافته در تظاهرات شهرقدس چند نفر بودند گفته است: «نمی‌شود برآورد کرد؛ عزیزان ما در نهادهای انتظامی و امنیتی خیلی‌ها را دستگیر کردند. این وظیفه ما نیست که آمار بدهیم. بحث، تعداد نیروهای سازمان‌یافته نبود. برخی از آنها سر مردم داد می‌زدند که بی‌غیرت هستید و آنها را تحریک می‌کردند.

منبع: شبکه آزادی، ایران اینترنشنال، دویچه وله