فرسایش اقتصادی؛ ۲٫۵ میلیون فقره چک برگشت خورد

بر اساس تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی ۷۱۷ هزار فقره چک به ارزش ۱۱ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان در تیرماه امسال برگشت خورده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۶٫۳ درصد و از نظر مبلغ ۱۹٫۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش «شبکه آزادی» اقتصاد ایران وارد دوره‌ای از رکود عمیق شده که انتهای آن برای مردم و فعالان اقتصادی مشخص نیست. این مسئله موجب منفی شدن رشد سرمایه‌گذاری شده و نرخ تشکیل سرمایه ثابت نیز افت بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. گزارش‌ها بیانگر این است که سرمایه‌گذاران به دلیل نبود چشم‌انداز مثبت در ایران، سرمایه‌های خود را به کشورهای گرجستان، ترکیه و امارات می‌برند و در بخش املاک این کشورها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

دو عامل خروج پرشتاب سرمایه از کشور و تحریم‌ها، رکود اقتصادی را تعمیق کرده و نُکول در بسیاری از قراردادهای تجاری به امری عادی تبدیل شده است. آمار چک‌های برگشتی در ماه‌های گذشته تصویر واضحی از عمق و گستره رکود در کشور را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی اعلام کرده است که افزون بر ۷۱۷ هزار فقره چک به ارزش ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در تیرماه ۱۳۹۸ برگشت خورده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۶٫۳ درصد و ۱۹٫۲ درصد افزایش یافته است.

در این میان، استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین چک‌های مبادله‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. در استان تهران حدود ۲۲۳ هزار فقره چک به ارزش حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده که نشان‌دهنده اوضاع نامساعد اقتصادی پایتخت ایران است.

در فروردین امسال نیز ۵۲۵ هزار فقره چک از مجموع ۵٫۴ میلیون فقره چک صادرشده، برگشت خورده که ۱۶۵ هزار فقره از آن به تهران اختصاص دارد. همچنین بیش از ۶۵۶ هزار فقره چک به ارزش ۹۲۰۰ میلیارد تومان در اردیبهشت برگشت خورده که سهم تهران از این چک‌های برگشتی ۲۱۴ هزار فقره به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. در خردادماه نیز ۶۱۷ هزار فقره چک به ارزش ۹۴۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده که در این میان، سهم پایتخت ۱۸۶ هزار فقره چک به ارزش بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد بوده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، دلیل اصلی برگشت خوردن ۲ میلیون و ۵۱۵ هزار فقره چک به ارزش ۵۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در چهارماهه امسال «کمبود» یا «فقدان» موجودی بوده است؛ مسئله‌ای که نشان‌دهنده کاهش سرعت گردش نقدینگی در کشور، کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌ها و کاهش سطح تقاضا در اقتصاد ایران است.

جمهوری اسلامی که اقتصاد ایران را در گرداب اشتباهات و خطاهای خود گرفتار کرده است، این روزها می‌کوشد تحریم‌ها را مقصر همه مشکلات اقتصادی ایران جلوه دهد، حال اینکه به باور بسیاری از کارشناسان مستقل، سوءمدیریت و فساد گسترده از جمله دلایل بحران و فرسایش اقتصادی این کشور محسوب می‌شوند. حتی رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش اذعان کرد که «بخش عمده مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان کشور ربطی به تحریم‌ها ندارد.»

برخی صاحب‌نظران می‌گویند رژیم ایران برای نجات اقتصاد خود چاره‌ای جز پارادایم‌شیفت در سیاست خارجی ندارد؛ چنانچه برخی چهره‌های سیاسی رژیم نیز باور خود را نسبت به الگوهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی از دست داده‌اند و تلویحاً بر کنار آمدن با غرب و به ویژه مذاکره با آمریکا تأکید می‌کنند.

فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و روابط ستیزه‌جویانه این رژیم با آمریکا طی ۴۰ سال گذشته نه‌فقط دستاوردی برای مردم ایران نداشته، بلکه موجب عقب‌ماندگی اقتصادی و اتلاف صدها میلیارد دلار از درآمدهای ملی شده است. در حالی که شاخص فلاکت رکورد زده و شاخص‌های اقتصاد کلان نیز بر اثر لجبازی با آمریکا در بدترین وضعیت خود طی چهار دهه گذشته قرار دارند، ملاهای حاکم بر ایران همچنان بر طبل غرب‌ستیزی می‌کوبند.

مجتبی احمدی