غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم؛ تلاش برای بازگرداندن آبرو و باج‌خواهی اتمی

پس از حمله‌ای که سرویس امنیتی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای نطنز انجام داد، رژیم ایران برنامه اتمی خود را وارد فاز جدیدی کرده و می‌گوید در حال غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد است؛ مسئله‌ای که می‌تواند ایران را در معرض تحریم‌های جامعه بین‌المللی قرار دهد و حتی زمینه‌ساز ارسال پرونده هسته‌ای این کشور به شورای امنیت سازمان متحد شود.

به گزارش «تلویزیون آزادی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز جمعه ۲۷ فروردین اعلام کرد که «نیمه‌شب پنج‌شنبه به اورانیوم ۶۰ درصد رسیدیم و الان حدود ۹ گرم از آن را در اختیار داریم.» پیش از این تروئیکای اروپایی طی بیانیه‌ای نسبت به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران شدیداً «ابراز نگرانی» کرده بود.

رژیم ایران پس از آن غنی‌سازی را به میزان بی‌سابقه ۶۰ درصد رسانده که اسرائیل به تأسیسات اتمی‌اش در نطنز حمله کرده و بخش قابل‌توجهی از سانتریفیوژهای این مرکز هسته‌ای را از بین برده است. اخیراً علیرضا زاکانی، نماینده مجلس رژیم در یک برنامه تلویزیونی اذعان کرده است که نیمی از سانتریفیوژهای پیشرفته سایت نطنز نابود شده است.

ناظران می‌گویند رژیم ایران افزایش غلظت غنی‌سازی را با هدف پر کردن دست دیپلمات‌های خود در مذاکرات وین انجام می‌دهد؛ اما به نظر می‌رسد، تهران بیش از اینکه بخواهد دیپلمات‌های خود را تقویت کند، در پی اعاده حیثیت و بازگرداندن آبروی از دست ‌رفته‌اش پس از حمله به نطنز است.

تصمیم سازان و سیاستمداران در ایران پس از فعل‌وانفعالات اخیر وارد چرخه‌ای از کنش و واکنش‌ها شده‌اند که هر خطای آن‌ها در حوزه تصمیم‌گیری‌های کلان می‌تواند به هزینه‌ای بزرگ برای خودشان و مردم منجر شود.

رژیم ایران از یک‌سو با اسرائیلی طرف است که هرگونه اقدام هسته‌ای‌اش را برنمی‌تابد و از سوی دیگر می‌بایست تعادلی را در فعالیت‌های هسته‌ای خود حفظ کند تا قدرت‌های غربی فشارهای سیاسی و اقتصادی خود را افزایش ندهند.

بسیاری از ناظران این احتمال را که اسرائیل در پاسخ به توسعه‌طلبی هسته‌ای رژیم ایران واکنش‌های گسترده‌تر و دردناک‌تری از خود بروز دهد، رد نمی‌کنند. چه‌بسا مقامات نظامی اسرائیل از جمله آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش این کشور اعلام کرده است که طرح‌هایی برای حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران آماده کرده‌اند.

اسرائیل بیش از هر کشور دیگری در معرض تهدید برنامه اتمی ایران است و هرگز علاقه‌ای ندارد این کشور به یک قدرت اتمی تبدیل شود و توازن قدرت را در منطقه به هم بزند. اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد یک پیام بیشتر برای اسرائیل ندارد: علی خامنه‌ای یک قدم به رویای نابودی اسرائیل نزدیک‌تر شده است!

اما جدای از اینکه غنی‌سازی اورانیوم یک تهدید بزرگ برای اسرائیل محسوب می‌شود، رژیم ایران هم‌زمان در پی باج‌خواهی اتمی از جامعه بین‌المللی است. تنها برگ برنده تهران در مواجهه با غرب، برنامه اتمی‌اش است که آن را تا جای ممکن برای رسیدن به خواسته‌هایش توسعه خواهد داد.

اصل حرف هسته سخت قدرت در ایران است که ما می‌خواهیم به نقض حقوق بشر ادامه دهیم، مخالفان را سرکوب کنیم، به فعالیت‌های تروریستی‌مان در منطقه بیفزاییم، برد موشک‌هایمان را بیشتر کنیم و برنامه هسته‌ای‌مان را توسعه دهیم ولی غربی‌ها به ما کاری نداشته باشند و درعین‌حال با لغو تحریم‌ها کاری کنند که ما پول داشته باشیم و نفس بکشیم.

پافشاری رژیم ایران بر این مواضعش در نوع خود بی‌نظیر است؛ به طوری که حاضر شد سه سال تحریم‌های سخت دولت ترامپ را تحمل کند اما پای میز مذاکره نیاید. حتی همین حالا که به گفته صندوق بین‌الملل پول ذخایر قابل‌دسترس رژیم ایران به کمترین میزان طی سال‌های گذشته رسیده و کشور در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد بازهم دست از لجبازی خود برنمی‌دارد و به باج‌خواهی خود ادامه می‌دهد.

تحریریه تلویزیون آزادی