علی نوری از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

علی نوری، فعال مدنی که دوران محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند، به مرخصی درمانی هفت روزه اعزام شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از هرانا، روز یک شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰، علی نوری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با تودیع وثیقه برای پیگیری روند درمان به مرخصی هفت روزه اعزام شد.

گفته می‌شود پیشتر با تایید پزشکی قانونی برای عدم تحمل کیفر حبس، نامه‌ی توقف حکم برای وی ثبت شده بود، اما در حال حاضر به مرخصی ۷ روزه اعزام شده است.

علی نوری در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۶، هنگامی‌ که در حال گذراندن خدمت سربازی‌اش بود، توسط نیروهای امنیتی در میدان ولیعصر تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

این فعال مدنی در خردادماه ۹۷ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/ خارجی” به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال و ۶ ماه حبس، مجموعا به ۹ حبس تعزیری محکوم شد. این حکم آذرماه سال گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر و با مستشاری قاضی حسن بابایی عینا تایید شد.

محکومیت علی نوری تابستان امسال پس از بررسی مجدد از بابت قانون کاهش مجازات توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و ۱ سال حبس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” تقلیل یافت. از این میزان به استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.

وی نهایتا در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه امسال پس از حضور در شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین به ریاست قاضی محمدمهدی براعه بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۶ سال حبس خود به زندان اوین منتقل شد.