علی خامنه‌ای؛ ساده‌زیست یا امپراتور ثروت؟

رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی مدعی شده است که «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن زیر خط متوسط زندگی می‌کند.» محمد محمدی‌گلپایگانی تنها کسی نیست که درباره «ساده زیستی» علی خامنه‌ای صحبت کرده است؛ پیش از این، برخی چهره‌های دیگر رژیم نیز ادعا کرده بودند که رهبر جمهوری اسلامی «زندگی معمولی» دارد.

به گزارش «شبکه آزادی» اطرافیان و چهره‌های نزدیک به رهبر رژیم ایران تلاش می‌کنند از او چهره‌ای مردمی و ساده‌زیست در افکار عمومی ترسیم کنند؛ اما جامعه ایران هیچ‌گاه باور نکرده است که شخص اول رژیم مانند مردم عادی زندگی می‌کند. اغلب مردم ایران بر این باورند ساده زیستی شخصی که برای حفاظت از خود ۱۲ هزار نفر را تحت عنوان «سپاه ولی امر» بسیج کرده و فرزند او (مجتبی خامنه‌ای) در همه معادلات کلان اقتصادی کشور دخالت دارد، یک شوخی است.

سال گذشته علی‌اکبر رائفی پور یکی سخنرانان انقلابی مدعی شده بود «زندگی رهبر با هبه چند نفر که می‌داند نان آن‌ها حلال است، می‌گذرد. وقتی همسر رهبری به مشهد می‌رود برای او حلوا می‌پزد و رهبر دو سه روز این حلوا را به عنوان غذا میل می‌کند.»

این اظهارات رائفی پور نه‌تنها از سوی جامعه پذیرفته نشد، بلکه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی صحبت‌های او را به تمسخر گرفتند. پیش از این، رحیم صفوی، فرمانده سابق سپاه، غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس، مصباح یزدی و چند تن دیگر اظهاراتی را درباره ساده زیستی خامنه‌ای مطرح کرده بودند و یک روحانی نیز اسفند پارسال مدعی عدم استفاده از گوشت در بیت خامنه‌ای شده بود.

همه این ادعاها درباره زندگی معمولی رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که او ده‌ها نهاد ثروتمند از جمله سپاه پاسداران، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، آستان قدس رضوی و بنیاد پانزده خرداد را تحت اختیار و کنترل خود دارد.

این نهادهای عریض و طویل با فعالیت‌های غیرشفاف مالی و به کمک شاخه‌ها و شرکت‌های مختلف در بسیاری از امور اقتصادی دخالت دارند؛ برای مثال واردات و ساخت دارو در ایران تحت انحصار آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان است و هیچ نهادی بدون همکاری سپاه و بنیاد مستضعفان حق سدسازی و اجرای مگاپروژه‌ها را در کشور ندارد.

نهادهای تحت کنترل رهبر رژیم ایران در امور دیگری مانند پتروشیمی، نفت، گاز، راه‌سازی، حمل‌ونقل، بانکداری، واردات کالا، قاچاق مواد مخدر، مخابرات و بخش مسکن نیز فعالیت گسترده دارند و از این طریق میلیاردها دلار سود نامشروع کسب کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز سال ۱۳۹۲ در گزارشی تحقیقی نوشته بود «رویترز به این نتیجه رسید که ارزش ملک و سرمایه تحت کنترل ستاد [اجرایی فرمان امام] چیزی قریب به نود و پنج میلیارد دلار است. این رقم چیزی حدود چهل درصد بیشتر از صادرات نفتی کشور در سال گذشته است و حتی بنا به حساب سرانگشتی مورخین مستقل از ثروت اندوخته شاه سابق ایران هم پیشی می‌گیرد.»

به نظر می‌رسد دلیل عمده اصرار بر ساده زیستی رهبر جمهوری اسلامی این است که بسیاری از مردم بر اثر سیاست‌های مخرب جمهوری اسلامی و سیاست درهای بسته علی خامنه‌ای به فقر و فلاکت کشیده شده‌اند و میلیون‌ها نفر حتی توانایی تأمین ابتدایی‌ترین نیازهای زندگی خود را ندارند؛ بنابراین، دستگاه پروپاگاندا رژیم برای آرام نگاه‌داشتن مردم و جلوگیری از اعتراض آن‌ها نسبت به شرایط وخیم اقتصادی، از هیچ تلاش تبلیغاتی‌ای فروگذار نمی‌کند.

بااین‌حال، اکنون جامعه ایران به این درک رسیده است که انقلاب اسلامی در تمام ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خود شکست خورده و مردم آگاه شده‌اند که چهل سال دشمنی رژیم فاسد ملاها با غرب جز تحریم، تورم‌های حیرت‌آور و عقب‌ماندگی اقتصادی برای کشور چیز دیگری در پی نداشته است؛ ازاین‌رو، عبور از دستگاه ولایت‌فقیه و پارادایم‌شیفت در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی به نخستین خواسته نسل‌های جدید تبدیل شده است؛ هرچند رژیم مذهبی همچنان مقاومت می‌کند و حاضر نیست واقعیت‌های دنیای مدرن را بپذیرد.

مجتبی احمدی