علی احمد سلیمان از زندان آزاد شد

علی سلیمان پس از تحمل ۱۵ سال حبس از زندان مرکزی ارومیه آزادی شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “کُردپا”، روز دوشنبه ۴ اسفندماه، علی احمد سلیمان، تبعه کردستان عراق پس از تحمل ١۵ سال حبس از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

این زندانی سیاسی ۲۶ آبان‌ماه ١٣٨۴ در منطقه “ترگور” از توابع ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف رژیم ایران” به پنج سال حبس و تبعید به زندان تبریز و به اتهام “ورود غیرقانونی به کشور” به شش ماه حبس محکوم شده بود.

علی احمد سلیمان در زمان تحمل حبس به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل و پرونده دیگری به اتهام “قتل” دو عضو سپاه پاسداران برای وی گشوده شد و نهایتاً در سال ٩٢ از سوی شعبه ١٢ دادگاه جزایی ارومیه به قصاص محکوم و مردادماه همان سال پس از تأیید به وی ابلاغ شد.

حکم قصاص این زندانی سیاسی با رضایت خانواده‌های مقتولان به پرداخت دیه تبدیل شد و حکم ٩ سال و شش ماه حبس از جنبه عمومی اتهام “قتل” علیه وی صادر شد.

این تبعه کردستان عراق روز سه‌شنبه پانزدهم بهمن‌ماه ١٣٩٣ پس از اعتصاب غذای ٣٣ روزه زندانیان سیاسی زندان ارومیه به زندان تبریز منتقل و روز بیست و نهم دی‌ماه ١٣٩٨ از زندان تبریز به زندان ارومیه انتقال یافت.