عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری امیرسالار داودی شد

سازمان عفو بین‌الملل با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه خواهان آزادی امیرسالار داودی شد. این وکیل زندانی که در آبان ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده بود، از روز ۲۰ بهمن ما در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

عفو بین‌الملل در این نامه ضمن اشاره به جزییات حبس این وکیل تصریح کرده که بازداشت و زندانی کردن امیرسالار داودی نقض حقوق بشر است، چرا که او تنها بر آن بوده از حقوق شهروندان دفاع کند.

این سازمان در نامه خود همچنین از مقامات جمهوری خواسته‌است که به داودی تا زمان آزادی وی اجازه دهند که با خانواده‌اش به طور مرتب در تماس باشد و همچنین بتواند از همراهی وکیل مورد نظر خود بهرمند شود.

داودی که در آبان ماه سال گذشته بازداشت شد، از روز ۲۰ بهمن امسال در اعتراض به عدم موافق با مرخصی‌اش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

او در نامه‌اعتراض‌آمیز خود تصریح کرد که تنها به منظور عملی کردن قولی که به دخترش برای رفتن چند روزه به خانه داده بوده، تقاضای مرخصی کرده اما با تقاضای او مخالفت شده است.

این وکیل زندانی در نامه خود با اشاره به اینکه ۱۵ ماه است در زندان به سر می‌برد و ۱۹۰ روز از این مدت را در سلول انفرادی بوده نوشته است: «به دلیل اینکه در مورد مرخصی اینجانب هیچگونه تصمیم‌گیری و خاصه موافقت با آن صورت نپذیرفته است، تا اطلاع ثانوی و انشاءالله تحقق خواسته، این اعتصاب که صرفا نوشیدن آب است (و لاغیر) ادامه خواهد یافت».

این زندانی سیاسی “مسئولیت هر اتفاقی” را که بر اثر این اعتصاب غذا برای او بیفتد متوجه مسئولان قضایی از جمله ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه دانسته است.

عفو بین‌الملل در نامه به رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی از او خواسته است، جلوی آزار و فشار بر وکلای مدافع را بگیرد و به آنان اجازه دهد که به طور مسالمت‌آمیز بتوانند وظایف حقوقی و قضایی خود را انجام دهند.

امیرسالار داودی وکالت شماری از فعالان سیاسی و مدنی و نیز چند تن از اقلیت‌های مذهبی را برعهده داشت. او ۲۹ آبان ۱۳۹۷ در تهران دستگیر شد. اتهامات او ابتدا “توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام” اعلام شد اما سپس اتهامات دیگری چون “همکاری با دولت‌های متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه‌ی تلویزیونی صدای آمریکا” و نیز “تشکیل گروه برای براندازی نظام” نیز به اتهامات او اضافه شد.