عفو بین‌الملل: حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده زندانی اهل سنت را لغو کنید

سازمان عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده زندانی اهل سنت کُرد شد.

به گزارش تلویزیون آزادی، سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای خواستار لغو حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده زندانی اهل سنت کُرد شد و از همه شهروندان خواست تا در نجات جان این شهروند سعی کنند.

این سازمان در قسمتی از بیانه ای خود اقدام هر شهروند ایرانی را در نجات آقای نصرالله‌زاده موثر دانست و نوشت: به زبان و قلم خودتان یا با استفاده از متن پیشنهادی عفو بین‌الملل به مقامات ایران نامه بنویسید و از آن‌ها بخواهید که حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده را لغو کنند.

بیانیه سازمان عفو بین الملل

برزان نصرالله‌زاده، از مسلمانان سنی و متعلق به اقلیت کرد ایران، در سن ۱۷ سالگی توسط مأمورین وزارت اطلاعات در سنندج در استان کردستان و در تاریخ ۲۹ ماه می ۲۰۱۰ دستگیر شد. وی به مدت چندین ماه در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در سنندج محبوس بود بدون این که هیچ‌گونه دسترسی به خانواده خود داشته باشد. وی همچنین در غیاب وکیل خود بازجویی و تحت شکنجه و سایر سوء رفتارها مجبور به اظهارات مجرمانه علیه خود شده بود.

 برزان نصرالله‌زاده روایت کرده که از جمله با ضرب و شتم، وارونه به حالت تعلیق درآوردن و شوک الکتریکی، مورد شکنجه قرار گرفته است. دادگاه وی به شدت ناعادلانه بود. طی بازجویی‌ها، وی را مجبور کردند در مقابل دوربین فیلمبرداری علیه خود اعتراف کند. ویدئوهای حاصله طی جریان محاکمه وی به‌عنوان مدرک قابل قبول در دادگاه مورد استفاده قرار گرفتند. وی در تمامی مدت بازداشت موقت خود از دسترسی به وکیل محروم بود.

 در ۲۱ اگوست ۲۰۱۳، یعنی بیش از سه سال پس از دستگیریش، برزان نصرالله‌زاده برای نخستین بار با یک وکیل منصوب دادگاه ملاقات کرد، امری که مخالف حق وی برای در اختیار داشتن وقت و امکانات کافی برای تهیه دفاعیات خود محسوب می‌شود. به دنبال این محاکمه ناعادلانه، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران وی را به “دشمنی با خدا” (محاربه) به جرم “ارتباط با گروههای سلفی” و شرکت در توطئه‌های ترور، از جمله تروری در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۰۹ که منجر به کشته شدن یکی از روحانیون سنی مرتبط با دولت شد، محکوم کرد.

 دیوان عالی حکم اعدام را در آگوست ۲۰۱۵ تأیید کرد. عفو بین‌الملل آگاهی یافته است که دیوان عالی کشور هیچ اشاره‌ای به زیر سن قانونی بودن برزان نصرالله‌زاده در زمان ارتکاب جرم نکرده است. کلیه درخواست‌های بعدی وی برای بررسی قضایی پرونده‌‌اش توسط دیوان عالی کشور رد شده‌اند.

 در زمان نگاشته شدن این متن، وی در زندان رجائی شهر کرج در استان البرز نگه داشته می‌شود. در اواسط سپتامبر سال ۲۰۲۰، سازمان عفو بین‌الملل اطلاعاتی دریافت کرد حاکی از این که مرکز اجرای احکام مشغول پردازش پرونده برزان نصرالله‌زاده شده است؛ امری که این نگرانی را ایجاد می‌کند که ممکن است اعدام وی برای تاریخی در آینده نزدیک برنامه ریزی شده باشد.

 ایران به عنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون حقوق کودک (CRC) و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) ، موظف است علیه افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال دارند از مجازات اعدام استفاده نکند. با این وجود، ایران به این تعهد خود پایبند نبوده و همچنان به اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند ادامه می‌دهد.

اقدام شما موثر است، به زبان و قلم خودتان یا با استفاده از متن پیشنهادی عفو بین‌الملل به مقامات ایران نامه بنویسید و از آن‌ها بخواهید که حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده را لغو کنند.