عدم پرداخت مطالبات کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی

روز شنبه ۲ شهریور ۹۸ ، جمعی از کارگران پیمانکاری فاز ۱۲ پارس جنوبی در پالایشگاه نهم کنگان از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود بعد از رفتن پیمانکار خبر دادند.

این کارگران تاکنون عیدی ۹۶ و ۹۷ خود را نگرفته اند. شایان یادآوری است، روحانی که اسفند ماه گذشته به کنگان رفته بود به آنها وعده داده بود که مطالبات مزدی‌شان تا فروردین ماه پرداخت می‌شود. الان شهریور ماه هم رسیده اما هنوز خبری از پرداخت معوقات نیست!

به گفته‌ی این کارگران، با عوض شدن پیمانکاران در پالایشگاه‌های پارس جنوبی، در موارد بسیاری مطالبات کارگران نادیده گرفته می‌شود؛ وظیفه کارفرمایان مادر است که به این اوضاع رسیدگی کنند و نگذارند حقوق کارگران به دلیل تعویض پیمانکاران ضایع شود. این کارگران می‌گویند: نمی‌دانیم دست به دامان کدام مرجع و نهاد بشویم تا بتوانیم حق و حقوق‌مان را بگیریم. این کارگران می‌گویند: الان پنج ماه است که با پیمانکار جدید کار می‌کنیم اما خبری از دو سال عیدی، سنوات و حق کمپ شرکت قبلی نیست.

خاطر نشان می‌شود که کارگران پیمانکاری فاز ۱۲ پارس جنوبی کنگان در تاریخ ۱۶ تیرماه ۹۸ در تماس رسانه‌ای، اظهار داشتند: «پنج ماه از خاتمه کار با پیمانکار قبلی گذشته، اما هنوز مطالباتمان را نگرفته‌ایم!» به عبارتی دیگر کسی پاسخگوی مطالبات عادلانه و برحق این کارگران زحمتکش نیست و آنها بلاتکلیف مانده‌اند.

آنها از تاخیر پنج ماهه انتقاد کرده و افزودند: تا چه زمانی باید منتظر دریافت مطالبات خود بمانیم؟ ما حدود هزار نفر کارگر هستیم که در پالایشگاه نهم مشغول به کاریم؛ اینکه به عنوان کارگر پیمانکاری همیشه حقوقمان را با تاخیر می‌گیریم، بماند، حالا پنج ماه تمام است که منتظریم پیمانکاری که کارش تمام شده و رفته، مطالبات ما را بپردازند. این کارگران از مسئولان پالایشگاه نهم در مقام کارفرمای مادر انتظار دارند که پیگیر وصول مطالبات معوق کارگران پیمانکاری باشند.