عدم شرکت نمایندگان کرد و سنی و چند نمایندگان شیعه به اخراج نیروهای آمریکایی

رای پارلمان عراق بدون نمایندگان کرد و سنی  و حتی تعدادی از نمایندگان شیعه رای به اخراج نیروهای آمریکایی داد.

کاظم الصیادی، نماینده پارلمان عراق گفت:‌ «عدم حضور نمایندگان کرد و سنی تا این لحظه ناامید کننده بوده و حتی نمایندگان شیعه نیز در سطح انتظار حاضر نشده‌­اند». پس از یک ساعت تاخیر جلسه در نهایت نمایندگان پارلمان عراق در جلسه فوق‌العاده برای بررسی موضوع اخراج سربازان ایالات متحده و تحولات این کشور پس از ترور فرمانده سپاه قدس توسط ایالات متحده، پیش‌نویس طرح اخراج سربازان ایالات متحده را با ۱۷۰ امضا تصویب کردند

دفتر مطبوعاتی پارلمان عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد: نشست نمایندگان امروز با عادل عادل عبدالمهدی به منظور بررسی حضور نظامی آمریکا در عراق برگزار شد

این نمایندگان در پایان این جلسه طرح اجبار نظامیان ایالات متحده آمریکا برای خروج از عراق را تصویب کردند.

نمایندگان شیعه شعارهای «نه به آمریکا»، «بغداد آزاد خواهد ماند، آمریکا برو بیرون»، «ای اشغالگر برو بیرون»، «بله به مهندس» و «بله به سلیمانی» را سردادند.

گفتنی است گروه‌های شیعی نزدیک به ایران در پارلمان عراق که دارای ۳۲۹ کرسی هستند، به سایر نمایندگان فشار وارد کرده‌اند تا با اخراج نظامیان آمریکا از عراق موافقت کنند.

قیس الخزعلی، رهبر جنبش عصائب اهل‌الحق حشدالشعبی نیز قبل از این جلسه گفت: اگر مجلس تصمیم برای حفظ حاکمیت عراق و جلوگیری از مورد نقض حقوق مردم را اتخاذ کند، جلسات آن ارزشی نخواهد داشت.

نمایندگان پارلمان عراق در جلسه فوق‌العاده برای بررسی موضوع اخراج سربازان ایالات متحده و تحولات این کشور پس از ترور فرمانده سپاه قدس توسط ایالات متحده، پیش‌نویس طرح اخراج سربازان ایالات متحده را با ۱۷۰ امضا تصویب کردند. این جلسه ابتدا به دلیل عدم حضور نمایندگان احزاب کرد و سنی به حدنصاب نرسید و به مدت یک ساعت به تعویق افتاد.
نمایندگان پارلمان عراق یکشنبه ۵ ژانویه/۱۵ دی پیش‌نویس طرحی را تصویب کردند که به موجب آن دولت موظف خواهد بود با فسخ برخی از توافقات پیشین با ائتلاف ضد داعش، از ایالات متحده آمریکا بخواهد نیروهایش را از عراق خارج کند. طبق گزارش منابع عراقی این جلسه که قرار بود در ساعت ۱ بعدازظهر تشکیل شود به علت به‌حد نصاب نرسیدن برای یک ساعت به تعویق افتاد اما نمایندگان شیعه موفق شدند ابتدا با حضور عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و ۱۶۵ نماینده جلسه را تشکیل داده و با ۱۷۰ امضا این طرح را به تصویب برسانند.

به نوشته خبرگزاری الجزیره عادل عبدالمهدی خروج نیروهای ایالات متحده آمریکا از عراق را «انتخابی درست» خواند و گفت این تصمیم به عراق اجازه می‌دهد روابط خود را با واشنگتن و دیگر کشورهای دوست بازسازی کند. او گفت سربازان ایالات متحده تنها برای جنگیدن با داعش و آموزش نظامی در عراق حضور داشته‌اند.

پارلمان عراق پیشتر اعلام کرده بود برای بررسی پیامدهای حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که به کشته شدن فرمانده سپاه قدس و نایب‌رئیس حشد الشعبی در حوالی فرودگاه بین‌المللی بغداد انجامید جلسه فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز جمعه ۳ ژانویه/ ۱۳ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حمله ایالات متحده به فرمانده سپاه قدس سبب بازنگری حضور نظامی این کشور در عراق خواهد شد و دولت عراق خواهان محدویت حضور نظامی آمریکا در چارچوب ائتلاف نطامی علیه داعش و حضور مستشاری نظامیان آمریکایی برای آموزش نیروهای عراقی، زیر نظر ارتش عراق است.

عدم حضور نمایندگان کرد و سنی و تعویق جلسه

پیش از شروع جلسه فوق‌العاده پارلمان خبرگزاری روداو به نقل از فراکسیون کردهای پارلمان اعلام کرد نمایندگان احزاب کرد در جلسه فوق‌العاده پارلمان شرکت نمی‌کنند. احزاب کرد با خروج نیروهای آمریکایی از عراق مخالف‌اند. پیشتر خروج سربازان ایالات متحده از شمال سوریه به تهاجم سنگین ترکیه علیه کردهای سوریه در روژاوا، بمباران این مناطق و راندن نیروهای کرد از مرز با ترکیه انجامید.

خبرگزاری الفرات نیز به نقل از فیان صبری، رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان عراق اعلام کرد که این حزب در جلسه فوق‌العاده روز یکشنبه شرکت نخواهد کرد. منابع عراقی از عدم حضور نمایندگان کرد و سنی در صحن پارلمان خبر داده‌ بودند که به تعویق این جلسه برای یک ساعت منجر شد است.

سومریه نیوز ساعاتی پیش، از قصد کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق شکایت از حمله آمریکا به شورای امنیت خبر داد. فالح الخزعلی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق پیش از تشکیل جلسه روز یکشنبه گفت: «این کمیته موضوعات مختلفی را برای بررسی در جلسه امروز پارلمان آماده کرده که از جمله آنها پیش‌نویس قانون توافق‌نامه استراتژیک امنیتی و الزام دولت برای شکایت به شورای امنیت پیرامون حمله اخیر آمریکا به خاک عراق است».

الخزعلی اضافه کرد: «کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان با هرگونه توافق‌ در زمینه تجاری، اقتصادی و فرهنگی مخالف نیست. توافق‌نامه امنیتی نیز بر عدم مداخله نیروهای آمریکایی در امور داخلی تصریح دارد و مقصود از این توافق‌نامه تنها آموزش و تجهیز نیروهای عراقی است».

پیش‌نویس طرح پارلمان برای بازنگری حضور ایالات متحده در عراق

 الفرات، به نقل از یک منبع پارلمانی عراق متن پیش نویس مورد اشاره را منتشر کرده است.  طبق این پیش‌نویس دولت عراق متعهد خواهد شد «درخواست کمک‌ از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به منظور پایان دادن به عملیات نظامی در عراق و تحقق پیروزی را فسخ کرده و به حضور نیروهای خارجی در این کشور پایان داده و از استفاده آنها از عراق به هر دلیلی جلوگیری کند». همچنین در این پیش‌نویس آمده است:

«دولت عراق باید به نمایندگی از فرمانده کل نیروهای مسلح٬ آمادگی تکنسین‌ها و مربیانی خارجی را که به آنها احتیاج دارد و مکان‌های حضور آنها و ماموریت‌ها و مدت قراردادهایشان را اعلام کند» و «به نمایندگی وزیر خارجه شکایتی ضد ایالات متحده به دلیل نقض حاکمیت عراق و تجاوزات اخیر آن در این کشور به سازمان ملل ارائه دهد».

در حال حاضر نزدیک به ۵هزار سرباز آمریکایی در عراق باقی مانده‌اند که بیشتر آن‌ها نقش مشاور نظامی و مستشاری دارند.

بسیاری در عراق از جمله مخالفان حضور ایران و سپاه قدس در این کشور، از اقدام آمریکا برای ترور فرمانده ارشد نظامی سپاه پاسداران عصبانی‌اند و می‌گویند این اقدام ممکن است آن‌ها را وارد درگیری‌های تازه‌ای کند. به نوشته خبرگزاری رویترز تاکنون ده‌ها شهروند آمریکایی شاغل در شرکت‌های نفتی در بصره پس از هشدار سفارت آمریکا برای ترک عراق، این کشور را ترک کردند.

به گزارش ایلنا، جلسه اضطراری پارلمان عراق برای بررسی اخراج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شد.

«هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح به خبرگزاری رسمی عراق گفت که قیمت خون شهدای بی‌گناه در بغداد و قائم، خروج نیروهای آمریکایی از عراق و دستیابی به حاکمیت کامل ملی است.

وی ابراز امیدواری کرد که پارلمان تصمیم بگیرد نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کند و از اعضای پارلمان خواست که به ندای مردم عراق پاسخ دهند.

العامری افزود: «در صورت عدم خروج آمریکایی‌ها، ما راهی جز مقاومت نداریم».

رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که جلسه ویژه اختصاص داده شده به بحث در مورد تجاوز آمریکا علیه حاکمیت عراق روز یکشنبه برگزار می شود.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر روز جمعه از پارلمان خواست که براساس مفاد ماده (۵۸) قانون اساسی، جلسه فوق العاده‌ای برگزار کند تا «موضع رسمی عراق سازماندهی شود»  و تصمیم‌های لازم و قانونی لازم و اقدام‌های مناسب به شکلی که عزت، امنیت و حاکمیت عراق را حفظ کند،

عبدالمهدی گفت: ترور یک رهبر نظامی عراق که یک منصب رسمی دارد دشمنی علیه حاکمیت، دولت و مردم عراق است، انجام عملیات انحلال علیه چهره‌های رهبری عراق یا کشور همسایه دوست در خاک عراق یک نقض آشکار حاکمیت عراق، حمله آشکار به عزت این کشور و تشدید خطرناک تنش‌ها است که باعث ایجاد جنگ ویرانگر در عراق، منطقه و جهان می‌شود.

– «کاظم الصیادی»، نماینده پارلمان عراق امروز- یکشنبه- تأکید کرد که «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق شخصا امروز در جلسه پارلمان به دلیل اهمیت آن شرکت خواهد کرد.

الصیادی گفت:‌ «عدم حضور نمایندگان کرد و سنی تا این لحظه ناامید کننده بوده و حتی نمایندگان شیعه نیز در سطح انتظار حاضر نشده‌­اند».

وی با درخواست از تشکل­‌های پارلمانی برای اخراج نمایندگان غایب تأکید کرد که سران سیاسی باید در این روز مهم حاضر می­‌شدند.

الصیادی افزود که نمایندگان پارلمانی کُرد و اهل سنت تاکنون در پارلمان حاضر نشدند.

– متن پیش‌نویس تهیه شده در پارلمان عراق که قرار است امروز در پاسخ به حمله تروریستی اخیر آمریکا و شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس و «أبومهدی المهندس»،‌ جانشین فرمانده حشدالشعبی تصویب شود،‌ منتشر شد. 

متن این پیش‌نویس به این شرح است: پارلمان در جلسه تاریخ پنجم ژانویه با استناد به حکم ۵۹ ماده ۲ و حکم ۱ ماده ۱۰۹ قانون اساسی  و با توجه به وظیفه ملی و نظارتی پارلمان به عنوان نماینده همه مردم عراق این تصمیم را صادر کرده است: 

۱- الزام دولت عراق به لغو درخواست کمک ارائه شده به ائتلاف برای مبارزه با داعش در سال ۲۰۱۶ و پایان عملیات نظامی و جنگی در عراق و تحقق پیروزی. دولت عراق باید برای پایان حضور همه نیروهای بیگانه در خاک این کشور و ممانعت از استفاده از فضای عراق به هر دلیلی عمل کند. 

۲- دولت عراق به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح باید تعداد افراد فنی و آموزش‌دهندگان خارجی را که کشور به آنها نیاز داشته  و نیز اماکن حضور آنان، وظایفشان و مدت زمان دوره آنها را اعلام کند.

۳- دولت عراق از طریق وزارت خارجه باید به سازمان ملل و شورای امنیت علیه جنایت‌های آمریکا و نقض امنیت و حاکمیت کشور شکایت کند. 

۴- این قانون از زمان تصویب، اجرایی خواهد بود.

یک نماینده پارلمان عراق تأکید کرد که این پیش‌نویس قطعی نبوده و همچنان به اصلاح و تغییر نیاز دارد.

«احمد الکنانی» نماینده فراکسیون عراق امروز- یکشنبه- در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که با  شدیدترین لحن،‌ موضع وزارت خارجه و «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه را در قبال جنایت فجیع ترور «أبومهدی المهندس» جانشین فرمانده حشدالشعبی و مهمانش «سردار قاسم سلیمانی» ‌فرمانده سپاه قدس ایران را محکوم می­‌کنیم.

الکنانی در ادامه افزود: «ما هیچ بیانیه‌­ای از سوی وزارت خارجه برای احضار سفیر آمریکای شرور در عراق در قبال حادثه بزدلانه صبح جمعه گذشته مشاهده نکردیم، ما نمی­‌دانیم این وزارتخانه چه نقشی ایفا می­‌کند، چرا که هیچ تفاوتی بین معاهده‌­ها و منشورهای بین المللی قائل نیست».   

وی با اشاره به اینکه سمت، وظیفه است نه تشریفات، گفت: «ما از مردم عراق به دلیل رأی اعتماد به این وزیر عذر می‌­خواهیم».

گزارش‌ها حاکی از تاخیر یک ساعته در جلسه پارلمان عراق برای بررسی اخراج نیروهای آمریکایی است.

جلسه فوق العاده پارلمان عراق امروز- یکشنبه- به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان، یک ساعت به تأخیر افتاد.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق لحظاتی پیش وارد پارلمان شد و مراسم عزاداری برای روح شهدای حمله تروریستی آمریکا برگزار کرد.

جلسه اضطراری پارلمان عراق برای بررسی اخراج نیروهای آمریکایی از عراق برگزار شد و قانون‌گذاران به اخراج اشغالگران آمریکایی رای دادند.

منبع: کردانه