طرح جانشینی رهبری برای مجتبی خامنه ای: زنگ خطر را به صدا درآورده است

گزارشهای درز شده از ایران حاکی است که سپاه پاسداران، بیت رهبری و سران جناح اصولگرا طرحی برای جانشینی رهبری، مجتبی خامنه ای در دست دارند. یا به عبارتی دیگر اهداف آنها همانا جانشینی رهبری مجتبی خامنه ای است. تا از این رو از یک سو اصلاح طلبان، حکومت حسن روحانی و سران مخالف این طرح را به حاشیه ببرند و از سوی دیگر، شرایط را برای رهبر شدن مجتبی خامنه ای آماده کنند.

در این بین، می توان به تلاش محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد. وی شمار زیادی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی دعوت کرد و با ستایش از مجتبی خامنه ای و تفکرات و رفتار آن، او را به عنوان یک گزینه مناسب برای جانشینی رهبری جلوه دهد.

اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که رئیس دفتر خامنه ای، با آنها دیدار کرد از مؤسسات نزدیک به جناح اصولگرایان است که حوزه های قم را زیر نظر دارد که از مهمترین فعالیتهای آن معرفی مراجع تقلید و فهم و شرح مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، قضائی، حقوقی و فرهنگی است. بدین معنا که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاثیر به سزایی در جامعه ایران دارد و یقینا در مطالبات و خواسته های مردم تاثیر دارد.

در این نشست، گلپایگانی، به طور مفصل از مجتبی خامنه ای، سخن گفته و به وضوح روشن بود که هدف اصلی او نشان دهد که فرزند خامنه ای بهترین شخص برای جانشینی رهبری است. به نقل از وبسایت سحام نیوز، که از این نشست گزارش تهیه کرده بود آمده است که گلپایگانی گفت که مجتبی خامنه ای، در بسیاری از موارد در مدیریت کارهای کشوری دست داشته و علی خامنه ای، خیلی از مسؤولیتها را به فرزند خود سپرده بود. وی نیز گفته است که مجتبی خامنه ای، به درجه اجتهاد رسیده و شماری از طلبه که زیر دست مجتبی درس فقه خوانده اند نیز به درجه اجتهاد رسیده اند.

این نوع اظهارات و اعترافات، که دقیقا در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده برای فریب افکار عمومی است تا مساله جانشینی رهبری مورد قبول ملتهای ایران قرار بگیرد که با این وجود، ایران از مرحله جانشینی پادشاهی به مرحله جانشینی رهبری وارد شود. ولی به نظر می رسد که مرحله جانشینی رهبری در ایران به دلیل نارضایتهای مردمی از رژیم ولایت فقیه تحقق نخواهد یافت. گفتنی است که گزارشها حاکی از دست داشتن مجتبی خامنه ای در بسیاری از اعدامها به ویژه در سرکوب جنبش سبز که در سال ۲۰۰۹ شکل گرفت، است.

لازم به ذکر است که اعترافات رئیس دفتر علی خامنه ای، مبنی بر سپردن برخی از مسؤولیتهای کشوری به مجتبی خامنه ای، از سوی رهبر ایران، می تواند زنگ خطری برای مردم ایران باشد و به وضوح بیانگر مقاصد علی خامنه ای، برای جانشینی رهبری فرزندش می باشد. چراکه، علی خامنه ای، از تمامی قوانین کشور حتی مجلس خبرگان رهبری و قانون اساسی برای تحقق این مساله نیز گذشته است. گفتنی است که ناظران و کارشناسان ایرانی از مساله جانشینی رهبری هشدار داده و براین باورند که ممکن است جنگی داخلی به همراه داشته و یا حداقل منجر به وقوع انقلاب که با سرکوب بسیاری از شهروندان ایرانی از سوی سپاه پاسداران و دستگاههای امنیتی همراه خواهد بود، شود.