شکایت دادستان تهران علیه دو نماینده مجلس

علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از اعلام جرم دادستان تهران علیه پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری، دو نماینده مجلس و احضار آنها به جلسه آینده این هیات خبر داد. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳ شهریورماه نطق سالیانه خود را ایراد کرده و در بخشی از آن  به ضرب و شتم یک دختر جوان توسط نیروهای گشت ارشاد اعتراض کرده بود. غلامرضا حیدری، نیز در شهریورماه ۹۷ در نطق پیش از دستور خود گفته بود: “متاسفانه جمهوری اسلامی ایران گویا از ابتدای انقلاب با نگاهی منفی با دنیا مواجه شد که این نگاه منفی چه در روابط داخلی و چه خارجی موجب تنش و روابط حذف‌گرایانه شد. سفارت آمریکا را اشغال کردیم که نقطه آغازینی برای شروع تحریم و جنگ شد و جنگ تحمیلی را حتی پس از فتح خرمشهر ادامه دادیم تا به جایی رسید که امام در پذیرش قطعنامه فرمودند جام زهر را می‌نوشم”

به گزارش شبکه آزادی به نقل از هرانا ، روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، علیرضا سلیمی، یک عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با بیان اینکه دادستان تهران، علیه غلامرضا حیدری و پروانه سلحشوری به دلیل نطق میان دستور آنها اعلام جرم کرده، گفت: در جلسه امروز مقرر شد که این ۲ نماینده در جلسه آینده هیات نظارت بر رفتار نمایندگان حضور یابند تا این مسئله بررسی شود.

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳ شهریورماه نطق سالیانه خود را ایراد کرده و در بخشی از آن  به ضرب و شتم یک دختر جوان توسط نیروهای گشت ارشاد اعتراض کرده بود.

این نماینده مجلس پیشتر با اشاره به اینکه یکی از دو نهاد وزارت کشور یا ناجا به دلیل اعتراض به ضرب و شتم دختر جوان توسط گشت ارشاد از وی شکایت کرده گفته بود: “در روزهایی که انتشار ویدئوی ضرب و شتم یک دختر جوان توسط یکی از ماموران گشت ارشاد، با واکنش شدید افکار عمومی روبرو شد، بنده هم در صحن علنی مجلس خطاب به وزیر کشور تذکر دادم و هم با تهیه یک طرح سوال از آقای عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، خواستار پاسخگویی نسبت به تعرض صورت گرفته به این شهروند شدم”.

پروانه سلحشوری، در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته بود: “امروز در شرایطی به سر می‌بریم که از نظر اقتصاد ملی پول ایران بی‌ارزشترین واحدهای پول دنیا است، گرانی، رانت، احتکار و فساد بیداد می‌کند و از نظر اجتماعی بیکاری، فقر، فحشا و نبود آزادی‌های اجتماعی از جمله بازداشت فعالان مدنی و صنفی به طور روزمره مشاهده می‌شود”.

غلامرضا حیدری، نیز در شهریورماه ۹۷ در نطق پیش از دستور خود گفته بود: “متاسفانه جمهوری اسلامی ایران گویا از ابتدای انقلاب با نگاهی منفی با دنیا مواجه شد که این نگاه منفی چه در روابط داخلی و چه خارجی موجب تنش و روابط حذف‌گرایانه شد. سفارت آمریکا را اشغال کردیم که نقطه آغازینی برای شروع تحریم و جنگ شد و جنگ تحمیلی را حتی پس از فتح خرمشهر ادامه دادیم تا به جایی رسید که امام در پذیرش قطعنامه فرمودند جام زهر را می‌نوشم”

در مهرماه سال جاری محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از رسیدن شکایت تعدادی از نمایندگان از “پروانه سلحشوری” و “غلامرضا حیدری” به دلیل نطق اخیرشان به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان خبر داده بود.