شورای نگهبان گزارش تفصیلی انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸ را از سایت خود حذف کرد

یک روز پس از انتشار دفاعیات محمدرضا خاتمی درباره بروز تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، شورای نگهبان اقدام به حذف «گزارش تفصیلی» مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ از وب‌سایت خود کرد.

«گزارش تفصیلی» انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، مربوط به «نحوه نظارت بر انتخابات» ریاست جمهوری سال ۸۸ و «حاوی اقدامات صورت گرفته توسط شورای نگهبان و اسناد و مکاتبات مهم مربوط به آن» بود که در سال‌های اخیر روی وب‌سایت این شورا قابل دسترس بود، اما اخیرا حذف شده است.

به گزارش صدای آمریکا، این اتفاق به دنبال انتشار دفاعیات محمدرضا خاتمی در دادگاه رخ داد که با استناد به آمار، گزارش‌ها و اظهارنظرهای رسمی مسئولان، مدعی شده بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ تقلب رخ داده است.

محمدرضا خاتمی چند ماه پیش و در جریان گفت‌وگو با یک برنامه اینترنتی، به نقل از «منابع اصول‌گرا» گفته بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ دست‌کم به اندازه هشت میلیون رای تقلب شده است.

بیان این سخنان موجب دادگاهی شدن خاتمی و صدور حکم دو سال زندان در دادگاه بدوی برای او شد.

دبیرکل سابق جبهه مشارکت اخیرا لایحه دفاعیه خود را برای سران سه قوه ارسال کرده و روز گذشته هم اقدام به انتشار عمومی آن کرد.

خاتمی در دفاعیه خود از جمله به مشخص نبودن سرنوشت سه گروه مختلف از تعرفه‌های رای اشاره کرده بود. به نوشته او تکلیف «تعداد برگه های رای باقی مانده در دسته‌های صدتایی نیمه مصرف شده» به تعداد ۲میلیون و ۵۴ هزار و ۹۹۳رای، اختلاف در آمار «تعرفه‌های ارسال شده به استان‌ها» به تعداد ۳میلیون و ۳۵ هزار رای و تعداد تعرفه‌های چاپ شده به میزان حدود ۲ میلیون رای، مشخص نیست.

دبیرکل سابق جبهه مشارکت با جمع بستن این سه عدد و استناد به سخنان مسئولان انتخابات ۸۸ نوشته بود که سرنوشت عددی مابین «۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳» تا «۸ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۹۹۳» رای در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ مشخص نیست.

در جریان انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ اعلام شد که محمود احمدی‌‌نژاد به پیروزی رسیده است، اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی – دو تن از نامزدهای آن انتخابات – اعلام کردند که در انتخابات تقلب شده و نتایج آن را قبول ندارند که پیامد این موضوع، اعتراض‌های خیابانی در ایران بود. در جریان این اعتراض‌ها ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.