شهروندان ایرانی در خرید خانه در ترکیه از بقیه پیشی گرفتند

شهروندان ایرانی با خرید بیش از ۷ هزار واحد مسکن جایگاه نخست خریداران خارجی مسکن در سال ۲۰۲۰ در ترکیه را به خود اختصاص دادند.

به گزارش تلویزیون آزادی، مرکز آمار ترکیه در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید ایرانی‌ها طی سال ۲۰۲۰ حدود ۷۱۸۹ خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵ درصد رشد داشته و نسبت به دوران قبل از تحریم‌ها ۱۰ برابر شده است.

پس از شهروندان ایرانی، به ترتیب عراقی‌ها ۶ هزار و ۶۷۴ واحد، روس‌ها ۳ هزار و ۷۸ واحد، افغان‌ها یک هزار و ۹۲۹ واحد و آذربایجانی‌ها یک هزار و ۲۷۹ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند.

بر این اساس، اتباع خارجی ۱۹ هزار و ۱۷۵ واحد مسکن در استانبول خریداری کرده‌اند و این شهر در این رابطه در جایگاه نخست قرار گرفته است. پس از استانبول، به ترتیب ۷ هزار و ۷۳۵ واحد مسکن در آنتالیا، ۲ هزار و ۷۴۶ واحد مسکن در آنکارا و یک هزار و ۳۴۰ واحد مسکن در بورسا به خارجی‌ها فروخته شده است.

اواسط پارسال دولت ترکیه اعلام کرد از سال ۲۰۱۷ به این سو، نزدیک هفت هزار خارجی از بیش از صد کشور به خاطر خرید مسکن در ترکیه، موفق به گرفتن حق شهروندی شدند که ایرانی‌ها صدرنشین بودند. در این دوره ۱۴۷۵ نفر ایرانی، ۸۴۲ نفر عراقی و ۸۱۲ نفر افغانی به‌خاطر خرید مسکن حق شهروندی ترکیه را دریافت کردند.

عدم آزادی بیان، عدم ثبات ارزی کشور، نبود امنیتی شغلی و مشکلاتی که رژیم ولایت فقیه بر سر راه شهروندان ایرانی گذاشته باعث شده موج مهاجرت از ایران به ترکیه و خارج از کشور طی این سال ها رشد چشمگیری داشته باشد تا جایی که طی سال گذشته شهروندان ایرانی رکورد خرید خانه در ترکیه را از بقیه خریداران مسکن خارجی ربودند.