شمار بازداشت‌شدگان کامیونداران به ۱۷۷ تن رسید

اعتصاب رانندگان کامیون ایران که در دور جدید خود به دنبال فراخوانی از روز شنبه ۳۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفیشان آغاز شده است، روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه برای دوازدهمین روز در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “قم، تهران، دزفول، زرین‌شهر، شهرضا، آباده، ایلام، اهواز، همدان، نیشابور، مشهد، اصفهان، آذرشهر، بروجرد، کنگاور، خرم‌آّباد، مرند، ملایر، بندرعباس و استان زنجان” ادامه یافت. گزارشات حاکی از بازداشت ۶ تن دیگر در این خصوص است و با احتساب آمار بازداشت قبلی شمار بازداشت‌شدگان در این رابطه به دستکم ۱۷۷ تن رسیده است. همچنین فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌‌ و نقل (ITF) نیز امروز با صدور بیانیه‌ای از اعتصاب کامیون‌داران حمایت کرد و نسبت به بازداشت معترضان و تهدید دادستان کل کشور مبنی بر “مجازات سنگین” بازداشت‌شدگان ابراز نگرانی کرد.

این اعتصاب در روز چهارشنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “قم، تهران، دزفول، زرین‌شهر، شهرضا، آباده، ایلام، اهواز، همدان، نیشابور، مشهد، اصفهان، آذرشهر، بروجرد، کنگاور، خرم‌آّباد، مرند، ملایر، بندرعباس و استان زنجان” شکل گرفت.

اکبر مرامی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آذرشهر در گفتگو با خبرگزاری تسنیم از بازداشت فردی که به گفته وی “در فضای مجازی کامیون‌داران را به اعتصاب عمومی تحریک می‌کرد” خبر داد.

همچنین علی آزادی، فرمانده انتظامی استان زنجان نیز از بازداشت ۵ تن در این رابطه طی هفته گذشته خبر داد و گفت: “این افراد برای اعمال قانون به مراجع قضایی تحویل شدند”.

لازم به ذکر است که طی روزهای گذشته نیز دست‌کم ۱۷۱ نفر در استان‌های قزوین، البرز، اردبیل، اصفهان، فارس، سمنان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شهرستان‌های نهاوند، بجنورد، کنگان، پاکدشت، نیشابور، شیروان، سنندج، گرگان، زرن و زرند بازداشت شده بودند، اتهام این افراد “افساد فی‌الارض”، “اخلال در نظم و امنیت” و “قطاع‌الطریق” عنوان شده بود.

فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌‌ و نقل (ITF) نیز امروز با صدور بیانیه‌ای از اعتصاب کامیون‌داران حمایت کرد و نسبت به بازداشت معترضان و تهدید دادستان کل کشور مبنی بر “مجازات سنگین” بازداشت‌شدگان ابراز نگرانی کرد.

نوئل کورد، رئیس بخش حمل و نقل جاده‌ای فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل در این بیانیه تاکید کرد: “این فدراسیون در مورد این وضعیت بسیار نگران است. بگذارید روشن شود که اتحادیه‌های ITF در سراسر جهان همبستگی خود را اعلام می‌کنند و در کنار رانندگان ایران برای مبارزه آنها در به دست آوردن حقوق‌شان ایستاده‌اند”.

همچنین بسیاری از خبرگزاری‌ها و فدراسیون‌های بین‌المللی دیگر از جمله وب‌سایت‌های نیوز بلیز آمریکا و فارا نیوز استرالیا به این اعتصاب و برخورد مسئولان با معترضان واکنش نشان دادند.

روز چهارشنبه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، جمعی از فعالان صنفی معلمان ایران و کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، در بیانیه‌ای مشترک، حمایت خود را از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان کامیون اعلام کردند و خواهان برآورده‌شدن فوری خواسته‌های آنان شدند.

آن‌ها خواستار پایان بخشیدن به سرکوب رانندگان کامیون شدند و از مقامات مسئول خواسته‌اند که دست از تهدید اعتصاب کنندگان بردارند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “به‌رغم این‌که دولت در اعتصاب‌های پیشین که از یک‌سال گذشته آغاز شده‌ است، وعده داده‌ بود که خواسته‌های آنان را محقق می‌کند، اما در عمل فقط کرایه بار به میزان ناچیز افزایش یافت. که با توجه به سقوط شدید ارزش پول ملی و گران شدن شدید مایحتاج زندگی، همچنین گران شدن چند برابری لاستیک و لوازم یدکی، معیشت آنان بهبود نیافته و خواسته‌های اصلی آنان، تامین نشده‌ است”.

در قسمت دیگری از این بیانیه به حق اعتصاب، اعتراض و گردهمایی کارگران اشاره شده و آمده “مقابله پلیسی-امنیتی-قضایی با اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان کامیون را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت‌شدگان و منع تعقیب و تهدید دستگاه قضایی در قبال آنان می باشیم.”