شماری از روحانیون اهل سنت خواستار آزادی مولوی کوهی شدند

شماری از روحانیون اهل سنت شهرستان سرباز خواستار آزادی مولوی فضل الرحمن کوهی شدند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “شبکه کلمه”، چند تن از علمای سرباز روز شنبه ۲۲ اسفند ماه در جلسه فارغ التحصیلی مدرسه دینی صدیقیه سگار شهرستان سرباز، با انتقاد از بازداشت مولانا فضل الرحمن کوهی، بار دیگر خواهان آزادی وی شدند.

مولانا عبیدالله افروخته استاد حدیث منبع العلوم کوه‌ون، مولوی واحد بخش بلوچی مدیر داخلی مدرسه دینی سگار و مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی انوارالحرمین پشامگ، باری دیگر با انتقاد شدید از بازداشت مولانا فضل الرحمن کوهی خواهان آزادی این روحانی برجسته‌ی اهل سنت شدند.

مولانا عبیدالله افروخته، موضع مولانا فضل الرحمن کوهی را موضع همه علما و روحانیون اهل سنت دانسته و گفت:”وظیفه همه علما است که از صحابه پیامبر در مقابل بدگویان دفاع کنند که مولانا کوهی شجاعانه به این وظیفه‌ی دینی خود عمل کرده‌اند”.

استاد حدیث منبع العلوم کوه‌ون عدم دفاع از حقوق اهل سنت توسط روحانیون اهسنت را جنایت دانسته و ادامه داد:” مولانا فضل الرحمن مرتکب هیج جرمی نشده است و فقط شجاعانه از حقوق مذهبی و قانونی اهل سنت دفاع کرده است”.

همچنین مولوی محمد امین آسکانی با بیان اینکه مولانا فضل الرحمن همیشه از حقوق مظلومان در کشور، و اعتقادات اهل سنت دفاع کرده است، گفت:” گاهی مسئولین در نشست با علما مدعی می‌شوند که مولانا فضل الرحمن از موضع قبلی خود عقب نشینی کرده است در حالی که این صحت ندارد و مولانا کوهی در هیچ موضوعی از موضع گیریهایش عقب نرفته و نخواهد رفت “.

مدیر داخلی انوارالحرمین پشامگ در ادامه، کشتار سوختبران و جوانان بلوچ توسط سپاه را جنایت خوانده و خواهان قصاص قاتلانی شد که خون جوانان بلوچ را هدر می‌دهند”.

مولوی واحد بخش بلوچی مدیر داخلی مدرسه دینی صدیقیه سگار نیز با انتقاد از بازداشت مولانا فضل الرحمن کوهی آزادی وی را خواسته همه علما و عموم مردم بلوچستان و کشور دانست.

مولانا فضل الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ، آذر ماه سال گذشته پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت و پس از یک سال بلاتکلیفی، به تحمل ۶ سال و ۴ ماه زندان محکوم شد.

بازداشت این روحانی اهل سنت به‌دنبال انتقاد از مشارکت ایران در جنگ های منطقه ای، سیاست های دولت در سال‌های گذشته، تشدید فقر و محرومیت در سیستان و بلوچستان و همچنین توزیع و پخش سلاح در بین عشایر بلوچ توسط سپاه پاسداران صورت گرفت.