شلیک به کولبران توسط نیروهای نظامی با ۳ کشته و زخمی

سه کولبر با شلیک به کولبران از طرف نیروهای نظامی در مناطق مرزی کردستان کشته و زخمی گردیدند.

به گزارش شبکه آزادی، یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷، یک کولبر به نام غالب کویک اهل روستای دزوند از توابع مریوان در مرز این شهرستان در پی شلیک مستقیم نیروهای حکومتی جان خود را از دست داد.

این کولبر به‌ همراه گروهی از کولبران در کمین نیروهای نظامی افتاده و مورد تیراندازی این نیروها قرار گرفته‌ است. جسد این کولبر عصر روز یکشنبه بیستم آبان‌ماه به بیمارستان بوعلی مریوان منتقل شده است. غالب کویک متأهل و دارای یک فرزند می‌باشد.

از طرف دیگر گروهی دیگر از کولبران در مرز ارومیه بدون اخطار قبلی هدف نیروهای نظامی مستقر در آن منطقه مرزی قرار گرفته‌اند. در حادثه شلیک به کولبران در این منطقه یک کولبر به نام ماهر شینی ٢٨ ساله فرزند عثمان اهل منطقه مرگور به شدت زخمی و وضعیت عمومی وی وخیم گزارش شده است. این کولبر کُرد برای مداوا پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده است.

همچنین گروهی از کولبران در منطقه شپیران سلماس مورد تیراندازی نظامیان حکومتی قرار گرفتند. گزارشات واصله از این حادثه حاکی است که در پی شلیک به کولبران از سوی این نیروها یک کولبر به نام محمد ولی‌پور فرزند حسن از ناحیه پا دچار جراحت شده است.

سالیان درازیست که جمهوری اسلامی از کولبری به عنوان معضلی اجتماعی نام می‌برد؛ اما تنها عملی که برای از حل این معضل تاکنون انجام دادەاند، صرفا کشتن کولبران و غارت اموال آنها بوده است.

جمهوری اسلامی نه تنها نسبت به وضعیت بغرنج کولبران بی توجه بوده و هیچ اقدامی در راستای حل مشکلات پیش آمده ناشی از این شغل پرمخاطره انجام نداده است، بلکه در اقدامی وحشیانه و غیرانسانی دست به کشتار روزانه و وسیع این افراد زحمتکش می‌زند.