شانزدهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه در شانزدهمین روز اعتصاب‌شان با شعار همبستگی در خیابان‌های شهرستان شوش راهپیمایی کردند و خواهان اتحاد کارگران و پشتیبانی مردم شهر شدند.

بر اساس گزارش شبکه‌های اجتماعی، این کارگران معترض سه‌شنبه ۱۰ تیر، مقابل ساختمان فرمانداری شوش تجمع کردند و سپس با راهپیمایی به سمت میدان مرکزی شوش و فلکه هفتم تیر شعارهایی را از جمله شعار علیه حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی سر دادند.

همچنین به گزارش ایلنا، برخی کارگران به صورت نمادین با پهن کردن سفره خالی مقابل ساختمان فرمانداری درخواست وصول مطالبات خود را داشتند.

کارگران معترض هفت تپه با تاکید بر این که در سه ماه گذشته دستمزد نگرفته‌اند، اعلام کردند: «هیچکس، نه کارفرما و نه مسئولان حامی ما نیستند. نه تنها حق و حقوق ما را نمی‌دهند بلکه صدای ما را هم نمی‌شنوند.»

این در حالی است که امید اسدبیگی، مدیر عامل مجتمع نیشکر هفت تپه، روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایلنا از تامین منابع مالی برای پرداخت فقط یک ماه از معوقات مزدی کارگران هفت تپه در روزهای آینده خبر داد.

او همچنین گفت: «در حال حاضر حدود ۲ هزار نفر نیروی مازاد در هفت تپه شاغل هستند.»

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه نیز روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود، از خواست و مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه، حمایت کرد و خواستار رسیدگی فوری و سریع به خواست کارگران شد.

کارگران هفت‌تپه در دور جدید اعتراض و اعتصاب خود، خواستار «پرداخت حقوق معوق»،‌« تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت»،‌ «خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» و «بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران» شده‌اند.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه موجی از حمایت و همبستگی را در میان مردم شهر شوش برانگیخته است. برخی کاسبان شهر اعلام آمادگی کرده‌اند به کارگران خدمات مجانی و کالاهای نسیه ارائه بدهند.

پیشتر نیز کارگران هفت‌تپه بارها دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند که در جریان اعتراضات سال گذشته، شماری از کارگران معترض بازداشت و از سوی دادگاه به مجازات حبس و شلاق محکوم شدند. تعدادی از این کارگران از جمله اسماعیل بخشی و محمد خنیفری از کار اخراج شدند.

چندین تشکل‌ مستقل کارگری، بازنشستگان، و حامیان حقوق نیز اعلام کرده‌اند با کارگران هفت‌تپه همراهند و از مبارزات آن‌ها حمیات می‌کنند.