سیاسی‌ترین فرزند آیت‌الله خامنه‌ای و محور اصلی حلقه گردان حبیب

​​​مجتبی خامنه ای، گزینه احتمالی رهبری؛ بعد رهبری چه خواهد شد؟

مجتبی خامنه‌ای، سیاسی‌ترین فرزند رهبر جمهوری اسلامی است، او فرزند دوم ۵۰ ساله علی خامنه‌ای است که تا سال ۱۳۸۴ و انتخابات پرحاشیه ریاست جمهوری که محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران به این کُرسی نشست، عموما نامی بر سر زبان‌ها نبود. در آن سال بود که مهدی کروبی، نامزد آن دور انتخابات، در نامه‌ای از اعمال نفوذ فرزند رهبر جمهوری اسلامی به نفع احمدی‌نژاد نوشت، تا نام او برای نخستین بار وارد معادلات سیاسی شود.

بسیاری او را دست پشت پرده می‌دانند؛ پشت پرده قدرتمندترین نهاد حکومت.

محمد سرافراز، رئیس سابق صداوسیمای ایران که تنها ۱۸ ماه در این سمت بود و نهایتاً با فشار سازمان اطلاعات سپاه و مجتبی خامنه‌ای، فرزند علی خامنه‌ای، از سمت‌ خود استعفا داد با انتشار کتابی تحت عنوان «روایت یک استعفا» خاطرات و تجربیات خود را از ۲۴ سال حضور در این سازمان شرح داده است.

این کتاب که در قالب یک مصاحبه مفصل تنظیم شده تمامی دوره‌های حضور سرافراز در پست‌های مختلف‌اش در صداوسیما را در برمی‌گیرد. پخش برنامه هویت و چراغ، نمایش اعترافات تحت فشار مازیار بهاری در شبکه پرس تی‌وی، که منجر به جریمه پرس تی‌وی و قرار گرفتن آن در لیست تحریم‌های حقوق‌بشری اروپا شد، شکل‌گیری شبکه‌های برون‌مرزی به زبان‌های عربی و انگلیسی و اسپانیایی، موضوع خروج آرشیوهای صداوسیما و فروش آن‌ها به شبکه‌های خارج از کشور، نحوه توسعه نیروی انسانی در دوره ریاست علی لاریجانی، توسعه امکانات مالی این سازمان در دوره معاونت مالی علی کردان و همچنین نفوذ و تسلط بخش‌های مختلف وزارت اطلاعات بر صداوسیما، از بخش‌های مهم این مصاحبه در دوره‌ای است که او به‌عنوان معاونت برون‌مرزی در صداوسیما مشغول به کار بوده است.

شرایط پس از رهبری خامنه‌ای چگونه خواهد بود؟

در صورتی که شرایط انتخاب رهبر طبق روال معمول انجام شود، مجلس خبرگان در این زمینه مسئول است. آیت الله خامنه ای در آغاز پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به آنها توصیه کرد، در صورتی که با این شرایط مواجه شدند، رو دربایستی ها و ملاحظات را کنار بگذارند.آیت­الله هاشمی رفسنجانی هم در سال ۹۵ از تشکیل کمیته ای محرمانه در مجلس خبرگان خبر داده بود که قرار است به توصیه آیت الله خامنه ای چند گزینه را در آستین داشته باشند.

از سوی دیگر بیت آیت­ الله خامنه ای با تجربه­ ای که از سرنوشت بیت آیت­ الله خمینی و خانواده­ اش در جماران دارد،احتمالا برای روزهای پس از رهبر فعلی، نقشه راهی تهیه کرده است. همچنین باتوجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران، احتمال ورود سپاه به روند جانشینی نیز وجود دارد. در این صورت احتمالا یک روحانی با قدرت کمتر از آیت­ الله خامنه ای و دلبستگی بیشتر به سپاه مورد نظر خواهد بود.

محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق قوه قضاییه که در سال ۹۷ درگذشت، یکی از این گزینه­ ها به شمار می­ رفت. اکنون نیز گزینه­ هایی مانند صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه و مجتبی خامنه­ ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی مطرح هستند. هرچند که فضای سیاسی ایران به اندازه ای غیر قابل پیش بینی است که ظهور یک چهره ناشناخته و به قدرت رسیدن او با حمایت سپاه غافلگیرکننده نخواهد بود.

به هر ترتیب از نگاه آیت­ الله خامنه ای، جانشین او باید فردی باشد که از ایدئولوژی انقلاب پاسداری کند، غرب ستیز و به خصوص آمریکا ستیز باشد و به طور کلی لباس رهبری برازنده ­اش باشد. او در یکی از سخنرانی های اخیر خود به جوان محوری اشاره کرده بود، احتمال این می‌رود که منظور خامنه ای از جوان گرایی شاید اشاره به فرزند دوم خود یعنی مجتبی باشد.

منابع:
ویکی پدیای فارسی

رادیو فردا

خبرگزاری فارس