سومین روز اعتراضات گسترده به بی‌آبی درخوزستان 

 اعتراضات گسترده مردم استان خوزستان در اعتراض به فقدان مدیریت آب و بحران بی آبی در سومین روز خود ادامه یافت و شهروندان شهرهای مختلف این استان از جمله در شهرهای شاوور، کرخه، سوسنگرد، کوت سید نعیم، شادگان، اهواز، کوت عبدالله، حمیدیه و شوش دست به تجمعات اعتراضی زدند.

تصاویری از اعتراضات شهروندان سوسنگرد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که در آن معترضان شعارهایی مانند «آب، آب، شط تشنه است» و «من تشنه‌ام» سر دادند.

در حالی که مردم معترض انتظار حداقل پاسخگویی به خواسته آنها در رابطه با شرایط طاقت فرسای بی‌آبی و قطع سهم شرب و کشاورزی خود را داشتند، قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان با انکار وجود هر گونه اعتراض، ویدیوهای منتشر شده از حضور گسترده مردم در خیابان‌ها را جعلی و ساختگی عنوان کرد.

دشتکی در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفت: «برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند مثلا در شهرهای خرمشهر و سوسنگرد اتفاق و اعتراضی رخ نداده اما کلیپهایی مربوط به گذشته در فضای مجازی منتشر می‌شود.»

در همین زمینه، تصاویر ویدئویی از مسدود کردن جاده اهواز به اندیمشک در نزدیکی شهر عبدالخان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در برخی از این ویدئوها صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

در اهواز نیز صدها نفر دست به تظاهرات زده‌اند و تصاویری از درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در این شهر منتشر شده است.

در این اعتراضات٬ شهروندان شعارهایی مانند «رودخانه تشنه است–آبش را می‌خواهد»٬ «به نام دین ما را غارت کردند» و «جان و خون‌مان فدای کارون» سر می‌دادند.

فعالات محلی گزارش دادند که شامگاه جمعه در دومین شب اعتراضات مردم خوزستان علیه بی‌آبی، یک معترض عرب اهوازی به نام مصطفى نعیماوى در تظاهرات اهالی شادگان (فلاحیه) در پی تیراندازی نیرو‌های امنیتی به تجمع‌کنندگان در تقاطع لاله، کشته شد.

گزارش ها حاکی از آن است که شب گذشته در دومین روز این اعتراضات دستکم سه شهروند با اسامی مصطفی نعیماوی، قاسم خضیری و علی مزرعه به ترتیب در شهرهای شادگان، کوت عبدالله و اهواز بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان خود را از دست دادند.

اما شاهدان عینی گفته‌اند، نیروهای امنیتی به صف معترضانی که جاده اهواز به سمت اندیمشک را بسته بودند، شلیک کرده‌اند.

همزمان گزارش هایی در خصوص قطعی و کاهش شدید سرعت اینترنت در استان خوزستان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.