سوریه: تبدیل مساجد اهل سنت به حسینیه از سوی نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی

پس از انقلاب ۱۳۵۷ و با قدرت گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فعالیت های بروزن مرزی این ارگان در منطقه و سایر نقاط جهان برای تکثیر اسلام شیعی و ترور مخالفان حکومت شدت گرفت، به طوریکه برخی کشورها، سازمان‌ها و دادگاه‌ها جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در اقدامات تروریستی یا حمایت از گروه‌های تروریستی متهم یا محکوم کردند.

از جمله این کشورها اسرائیل، آلمان، آرژانتین و انگلیس هستند. دولت آمریکا نیز ایران را متهم به حمایت از چندین گروه تروریستی در جهان همچون گروه حزب‌الله لبنان، گروه حماس فلسطین و چند گروه فلسطینی که در فهرست گروه‌های تروریستی دولت این کشور قرار دارند کرده‌است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در ژوئن ۲۰۱۶ در گزارش سالانه خود دربارهٔ تروریسم جهانی اعلام کرد که حکومت ایران با وجود رسیدن به توافق جامع با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای خود، همچنان اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان است.

در همین زمینه دولت آلمان چند تن از مقامت بلندپایه حکومت ایران را که در دادگاه میکونوس به دخالت در عملیات تروریستی محکوم شده بودند را تحت پیگرد قضایی قرار داد.

در گزارش آمریکا دربارهٔ تروریسم که در سال ۲۰۱۶ توسط وزارت امور خارجه این کشور در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۷ در هفت فصل منتشر شد، گزارش شده‌است که ایران همچنان در راس کشورهای حامی تروریسم است و تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا و متحدان آن باقی است.

نیروی قدس سپاه پاسداران به همراه شرکا، متحدین و عوامل ایران به نقش بی‌ثبات‌کننده در درگیری‌های عراق، سوریه و یمن ادامه دادند. همچنین این کشور به تأمین سلاح و منابع اقتصادی گروه‌های شبه نظامی شیعی در بحرین نیز ادامه داده‌است.

گروههای تروریست که از سوی ایران حمایت میشوند، مساجد سوریه را به حسینیه تبدیل میکنند؛ تروریستهایی که ایران از آنها حمایت میکند، مساجد را به حسینیه تبدیل کرده و فرهنگ خود را به اهل تسنن تحمیل میکنند.

در این زمینه وبسایت تی‌آر‌تی ترکیه گزارش داده حکومت اسد و گروههای تروریستی که از سوی ایران حمایت میشوند، مساجد در دیرالزور سوریه که محل زندگی مردمان اهل سنت هستند را به حسینیه تبدیل میکنند و اذان را به سبک خود میخوانند.

در این گزارش نوشته شده، این نیروها قبلا در استانی که در مرز با عراق قرار دارد نیز، برخی خانه های غیرنظامیان را توقیف کرده، آنها را تبدیل به حسینیه که عبادتگاه شیعیان است کرده بود.

این گزارش می‌افزاید، گروههای تروریست، در خانه هایی که تحت کنترل خود گرفته اند، آموزشهای مذهبی داده و فعالیتهای فرهنگی ترتیب میدهند.

نویسنده: دانیال بابایانی / تلویزیون آزادی