سوخت برانی که قربانی طمع‌ورزی سپاه پاسداران شدند

ماجرای دردناک بلوچستان از عصر دوشنبه چهارم اسفند آغاز شد. سوخت‌بران بلوچ در نقطه سفر مرزی «آسکان» در شهرستان سراوان تجمع کرده بودند و به سپاه پاسداران که مرز را بسته بود اعتراض داشتند. جواب نیروهای سپاه هم چیزی نبود جز گلوله‌های داغی که بر سر و سینه ده‌ها سوخت بر معترض نشست و خانواده‌های زیادی را داغدار کرد.

به گزارش «تلویزیون آزادی» رژیم ایران فاجعه‌ای را در شهرستان سراوان رقم زده که ثابت می‌کند نه‌فقط از سطح توحش و دشمنی‌اش با مردم بلوچ نکاسته، بلکه درجه آن را افزایش هم داده است. گزارش‌های موثق بیانگر این است که دست‌کم ۱۰ نفر در نقطه صفر مرزی سراوان با گلوله‌های سپاه پاسداران کشته شده‌اند. اسامی این ۱۰ نفر منتشر شده اما مقامات رژیم ایران مدعی‌اند که فقط ۲ نفر در این رویداد تاریخی جان باخته‌اند.

برخی گزارش‌های غیررسمی نیز حکایت از این دارد که نیروهای سپاه با رگبار بستن به معترضان ۳۷ نفر را کشته‌اند؛ اما تاکنون اسامی همه این ۳۷ نفر منتشر نشده است. عده زیادی هم در فاجعه حمله مسلحانه به سوخت‌بران بلوچستان به شدت زخمی شده‌اند که گفته می‌شود حال برخی از آن‌ها نامساعد است.

بر اساس آمارهای منابع خبری بلوچستان طی سه ماه گذشته دست‌کم ۸۰ سوخت‌بر اثر شلیک مأموران نظامی رژیم ایران کشته و برخی هم دچار خسارت‌های جانی جبران‌ناپذیری شده‌اند.

فاجعه‌ای به خاطر طمع سپاه پاسداران

از سال ۱۳۹۴ رژیم ایران اعلام کرد که طرحی را در دستور کارش قرار داده که طی آن سوخت بری را ساماندهی و قانونی می‌کند. این طرح شامل صدور کارت‌هایی برای مرزنشینان بود که به دلیل فقر سوخت بری می‌کنند؛ اما مردم محروم مناطق مرزی بلوچستان می‌گویند این کارت‌ها به نام ما بود و به کام سپاه پاسدارانی که راهزنی و سوخت مردم را به زور سرقت می‌کنند.

اخیراً نیز سپاه پاسداران در ادامه طمع‌ورزی‌هایش طرحی را به نام «رزاق» اجرا کرده که بر اساس آن جایگاه‌هایی را برای خرید سوخت ایجاد کرده است. طبق این طرح حکومتی، همه سوخت برانی که ساکن شعاع ۲۰ کیلومتری مرز با پاکستان هستند، می‌بایست سوخت‌های خود را در اختیار سپاه بگذارند و درصد ناچیزی از سود آن را دریافت کنند.

اما سوخت‌بران بلوچ به این طرح اعتراض دارند و می‌گویند سپاه پاسداران در طرح رزاق صرفاً منافع خودش را در نظر گرفته و قصد دارد شهروندانی را که سوخت بری می‌کنند، از نان خوردن بیندازند. بسیاری از شهروندان بلوچ که از فقر و محرومیت رنج می‌برند و سال‌هاست مورد تبعیض سازمان‌یافته رژیم ایران قرار دارند، سوخت بری را تنها راه امرار معاش یافته‌اند؛ اما حالا سپاه در طرح رزاق با حفر یک کانال چند کیلومتری در مرز با پاکستان مانع کارشان شده است.

فقر فلاکتی که حاصل حکمرانی غلط رژیم ایران است

آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری در سیستان و بلوچستان به بیش از ۶۰ درصد می‌رسد. بسیاری از شهروندان حتی از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی مانند تغذیه کافی و سالم محروم هستند. احمد عزتیان، مدیر برنامه بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت رژیم ایران ۲۶ دی ۱۳۹۷ طی اظهاراتی در کارگاه دو روزه تغذیه سالم در شهرستان چابهار برگزار شد، اظهار داشت: «۱۲هزار کودک در استان سیستان و بلوچستان دچار سوءتغذیه هستند.»

ناظران می‌گویند رژیم ایران هرسال در بودجه عمومی کشور همه توجه خود را بر شهرهای برخوردار می‌گذارد و از استان‌های محروم و توسعه‌نیافته مانند بلوچستان، خوزستان و کردستان غفلت می‌کند. این غفلت عمدی منجر به کاهش فرصت‌های شغلی در سیستان بلوچستان شده و جمعیت بزرگی از مردم بلوچ در تنگنا قرار گرفته‌اند.

برخی فعالان بلوچ می‌گویند تصمیم‌هایی رژیم ایران برای سیستان و بلوچستان می‌گیرد، به جای اینکه از رنج و آلام مردم بکاهد و موجب پیشرفت این استان شود، فقر و عقب‌ماندگی را افزایش می‌دهد؛ فقر و فلاکتی که شهروندان بلوچ را مجبور به انجام کارهای پرخطر مانند سوخت بری می‌کند. به گفته آن‌ها رژیم ایران با سوخت برانی مقابله مسلحانه می‌کند و آن‌ها را می‌کشد که شغلشان حاصل حکمرانی غلط خودش است.

تحریریه آزادی