سقوط هواپیمای اوکراین؛ آلمان خواستار شفاف‌سازی شد

وزیر خارجه آلمان از ایران خواست درباره سقوط هواپیما پنهان‌کاری نکند. شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز ضمن همدردی با بازماندگان سانحه، از خواست روسای دولتی اوکراین، کانادا و بریتانیا برای روشنگری درباره علت امر حمایت کرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان می‌گوید، برلین به اطلاع مقامات مسئول ایرانی رسانده که منتظر روشن شدن تحقیقات پیرامون دلایل سقوط هواپیماست. ماس در گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی آلمان افزوده که چیزی در این میان نباید پنهان شود.

وزیر خارجه بریتانیا نیز خواستار تحقیقات روشن پیرامون دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی شده و گفته خانواده‌های قربانیان حق دارند واقعیت را بدانند.

رئیس جمهور اوکراین اعلام کرده که می‌خواهد در تماسی تلفنی، با وزیر خارجه آمریکا درباره سقوط هواپیما صحبت کند. زلنسکی در فیسبوک نوشت اصابت موشک به هواپیما منتفی نیست ولی باید منتظر تایید آن ماند. او از همه کشورها خواسته اطلاعات خود را در اختیار مقامات کی‌یف بگذارند و افزوده که هدف، کشف حقیقت است، نه انگیزه‌های سیاسی. 

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز روز جمعه ۱۰ ژانویه در توییتی به بازماندگان قربانیان سقوط هواپیما تسلیت گفت و از دعوت روسای دولتی اوکراین، کانادا و بریتانیا برای تحقیق پیرامون دلایل سقوط پرواز ۷۵۲حمایت کرد.

هم اینک یک تیم ۲۵ نفره از اوکراین برای بررسی چگونگی سقوط هواپیما در تهران به سر می‌برد. دولت ایران اخبار مربوط به اشتباه سامانه پدافندی در هدف گرفتن هواپیمای مسافربری را تکذیب می‌کند.

در سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ اوکراینی در اطراف تهران در سحرگاه چهارشنبه، ۱۸ دی، ۱۷۶ نفر کشته شدند. از ۱۴۷ مسافر ایرانی این پرواز ۶۳ نفر شهروند کانادا بودند. این حادثه ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق صورت گرفت، پایگاهی که محل استقرار نیروهای آمریکایی است.

دویچه وله