سرقت چندین هزار دلار از منزل نمایند مجلس!

گزارش رسانه‌ها در ایران حاکی است که صدها میلیون تومان پول نقد و چندصد هزار دلار از منزل تقی کبیری، نماینده خوی در مجلس، در منزلش در شهرک غرب تهران به سرقت رفته است که همین موضوع به یک سوژه پرحاشیه در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

برخی خبرگزاری‌های داخلی این مبلغ را ۴۰۰ میلیون تومان و ۲۰۰ هزار دلار ذکر کرده‌اند اما «یک منبع آگاه» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد که مبلغ ربوده شده از خانه این نماینده ۲۰۰ هزار دلار نبوده، بلکه ۲۵۰ هزار یورو بوده است.

در همین حال روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسداران این مبلغ را «۲۰۰ هزار دلار» ذکر کرده و نوشته است: «این مبلغ یعنی حدود سه میلیارد تومان وجه نقد و… نگهداری آن در منزل مسکونی جای سؤال دارد».

محمد جواد جمالی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، هم در این زمینه گفته است: «دو تا سه میلیارد تومان پول در حد فروش یک آپارتمان ۱۵۰ متری در منطقه دو یا سه تهران است».

خبرگزاری «آناج» به نقل از نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه، نوشته است که نماینده مورد اشاره «سید تقی کبیری نماینده مردم خوی است» ولی «مقدار و حجم مبلغ سرقت شده» که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، درست نیست و «موارد سرقتی بیشتر مربوط به طلاهای موجود در خانه این نماینده است».

در گزارش‌های خبرگزاری‌ها اشاره‌ای به سرقت طلا از خانه این نماینده مجلس نشده است.

در واکنش به این خبر، برخی از کاربران توئیتر پیشنهاد کرده‌اند که پس از یافتن سارق منزل این نماینده، خود نماینده هم به دادگاه پاسخ دهد که این میزان پول را از کجا آورده و چرا در منزل از آن‌ها نگهداری می‌کرده است.

کاربران توئیتر همچنین تصاویری از تلاش این نماینده مجلس برای آتش‌زدن «برجام» در صحن مجلس منتشر و به سوابق او در انتقاد از توافق هسته‌ای و وضعیت دلار اشاره کرده‌اند.

یک موضوع دیگر که مورد توجه کاربران شبکه‌های مجازی قرار گرفته، قانون مربوط به نگهداری ارز در منزل است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی فروردین سال ۱۳۹۶ دستورالعمل نگهداری ارز را برای شهروندان منتشر کرد.

بر اساس این دستورالعمل، نگهداری بیش از ۱۰ هزار یورو در منزل نیازمند کسب مجوز است و کسانی که بیش از این مبلغ در منزل نگهداری می‌کنند، باید ظرف سه ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل، نگهداری ارز در منزل را «قانونی کنند».

مشخص نیست نماینده خوی در مجلس چنین مجوزهایی را کسب کرده است یا نه؟

آقای کبیری که «دکترای تخصصی علوم قرآنی» دارد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس است و مصاحبه‌های متعددی درباره قیمت ارز و سکه و لزوم همطراز بودن زندگی مسئولان و مردم داشته است.