سخنرانی روحانی در نشست سیکا؛ اعلام آمادگی برای گفت‌و‌گو درباره «تهدیدها»

رئیس جمهور ایران روز شنبه در پنجمین کنفرانس «تعامل و اعتمادسازی در آسیا» موسوم به سیکا گفت که جمهوری اسلامی برای تبادل دیدگاه‌های خود با کشورهای حاضر در این کنفرانس «با هدف مقابله با تهدیدها و چالش‌ها» آمادگی دارد.

حسن روحانی روز شنبه بدون اشاره به جزئیات گفت: «برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در امور کشورهای منطقه مداخله و توافق‌های بین‌المللی را نقض می‌کنند.»

سخنان آقای روحانی پس از افزایش تنش بین ایران و آمریکا و حمله به دو نفتکش در دریای عمان بیان شده و آمریکا ایران را به انجام این حملات متهم کرده است.

آقای روحانی روز جمعه برای شرکت در اجلاس سیکا وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) در اکتبر‫ ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان و با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد.

نشست سران سیکا هر چهار سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

سیکا ۲۲ عضو دارد و ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سیکا هستند.

آقای روحانی پیش از سفر به تاجیکستان در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، دیدار کرد.