ساکنان کوی سیاحی اهواز در خطر ابتلا به انواع بیماریها قرار دارند

در اثر عدم رعایت اصول بهداشتی و نبود سیستم فاضلاب شهری در کوی سیاحی اهواز شهروندان این منطقه در خطر ابتلا به انواع بیماریهای پوستی و سایر بیماریها از جمله وبا قرار گرفتند. 

 امروز جمعه ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۹، شهروندان ساکن منطقه کوی سیاحی اهواز در اثر نبود سیستم بهداشتی مناسب و محرومیت از امکانات فاضلاب شهری و ادغام فاضلاب در سیستم آب آشامیدنی در خطر ابتلا به انواع بیماریهای پوستی و سایر بیماریها از قبیل وبا قرار دارند. 

براساس اعلام سرپرست مرکز بهداشت اهواز: “فاضلاب منطقه کوی سیاحی در یک کانال جمع می‌شود که محل بازی کودکان، خنک کردن گاومیش‌ها و شرب دام‌ها است”.

سرپرست مرکز بهداشت اهواز در خصوص اقداماتی که از طرف این واحد بهداشتی برای پیشگیری از این مشکل انجام شده افزود: “بارها در مورد معضلات فاضلاب کوی سیاحی با استانداری، دادگستری، آبفا و سایر سازمانهای مربوطه مکاتبه کردیم اما با توجه به عدم پی گیری و بررسی اکنون در پیک بیماری التور هستیم و ادامه این روند خطر بیماری‌های پوستی و وبا را تشدید می‌کند.”

در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹، محمدرضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز از افزایش ابتلای شهروندان اهواز به بیماری هپاتیت نوع A به دلیل آمیختگی آب آشامیدنی با آب فاضلاب شهری خبر داد. 

 رضا حیدری نبی، فعال مدنی ساکن اهواز از تداوم محرومیتهای گسترده بر شهروندان خوزستان خبر داد و در ادامه راهکار برون رفت از این مشکلات را اعمال فشارهای رسانه ای بیش از پیش بر مسئولان استانی در خوزستان دانست. این فعال مدنی از نیمه تمام ماندن بسیاری از پروژه های عمرانی مرتبط با توسعه شهری و امکانات عمومی در این استان که از زمان کودکی وی آغاز و تا به امروز تمام نشده خبر داد.

در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، خبرگزاری ایلنا هم با انتشار گزارشی از محرومیت ۱۲ روستای تابعه در غیزانیه اهواز از دسترسی به آب آشامیدنی خبر داده بود. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشاری گزارش, به شرح وضعیت نابسامان آبرسانی و محرومیت شهروندان ساکن غیزانیه از توابع استان خوزستان در دسترسی به آب آشامیدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش که با همکاری کریم دحیمی, فعال حقوق بشر تهیه شده بود وی در این خصوص گفته بود:”بخش غیزانیه، در ۴۰ کیلومتری شهر اهواز واقع شده و منطقه ای است که در واقع از نظر وجود صدها چاه نفت و ۲۰ شرکت مهم نفت، گاز و شرکتهای پتروشیمی برخوردار هست اما متاسفانه چندین سال است که ساکنان این بخش در ۸۶ روستا زندگی می کنند به عدم وجود امکانات و همچنین آب آشامیدنی اعتراض دارند و این شهروندان اعتراضشان را علاوه بر مسئولان استان خوزستان به تهران و نمایندگان مجلس هم پیگیری کردند اما پاسخی به آنها داده نشد. دستگاههای اجرائی، استانداری و سایر مسئولان استان خوزستان به جای توجه به مشکلات مردم غیزانیه و تامین امکانات برای آنها و تامین خواسته های این شهروندان به سمت آنها تیراندازی می کنند یا آنها را بازداشت می کنند”.