ساسان نیک نفس از حق درمان بیماری اعصاب و روان محروم است

ساسان نیک نفس محبوس در تیپ ۵ زندان تهران علیرغم ابتلا به بیماری افسردگی و چندین مرحله خودزنی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “حقوق بشر در ایران”، ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ اتاق ۱ زندان تهران بزرگ بر اثر ابتلا به بیماری اعصاب و روان از دسترسی به دارو و خدمات پزشکی محروم  است. این فعال مدنی, در پرونده ای به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود اما با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مدت ۵ سال از این مدت اجرائی است. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی: ” روی دستان ساسان نیک نفس آثار خودزنی بر اثر بیماری افسردگی و اعصاب و روان مشهود هست. این زندانی سیاسی باید برای درمان این بیماری به مرکز درمانی خارج از زندان تهران بزرگ اعزام شود و تحت نظر پزشکی متخصص اعصاب و روان مراحل درمانی خود را سپری کند. مسئولان زندان تهران بزرگ امکان دسترسی به موقع به داروهایی که ساسان باید در ۲۴ ساعت شبانه روز استفاده کند ممانعت می کنند. همچنین ۲ هفته پیش درخواستی از سوی وکیل این زندانی سیاسی برای بررسی مشکلات بیماری ساسان نیک نفس به شعبه ۱ اجرا احکام دادسرای امنیت داده شد اما هیچگونه ترتیب اثری به این درخواست نشده است.”

این فعال مدنی، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین و پس از آن هم به زندان تهران بزرگ منتقل شد.