سازمان هواپیمایی کشوری: دو موشک به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است

گزارش دوم سازمان هواپیمایی کشوری تلویحا فرضیه اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران ایران به هواپیمای مسافربری اوکراین را تایید کرد.

سازمان هواپیمایی کشوری در بخشی از دومین گزارش خود درباره سانحه برای هواپیمای مسافربری اوکراینی که روز ۱۸ دی چند دقیقه پس از پرواز سرنگون شد، با تائید اصابت دو موشک به این هواپیما گفت: «با توجه به اعلام عمومی مورخه ۲۱ دیماه ۹۸ مبنی بر پذیرش یکی از نهادهای داخلی درخصوص عملیات دفاعی موشکی در زمان پرواز این هواپیما، دسترسی مسئول بررسی سانحه به اطلاعات آن نهاد فراهم و مشخص گردید که دو موشک مجاورتی از نوع ‌TOR-M1 از سمت شمال به سمت هواپیما شلیک شده است.»

این سازمان با این حال تاکید کرد که نحوه تاثیر این موشک‌ها بر وقوع سانحه و همچنین تحلیل این اقدام تحت بررسی است.

شلیک دو موشک در حالی پس از ۱۲ روز از سوی ایران تائید می‌شود که یک روز پس از این حادثه مقام‌های آمریکایی به رسانه‌ها گفته بودند که سیستم‌ها رصد ماهواره‌ای آن‌ها سیگنالی مبنی بر روشن شدن پدافند هوایی ایران را در همان منطقه دریافت کرده‌ است. آن‌ها در این اظهار نظر احتمال داده بودند که «دو موشک» به سمت هواپیمای مسافربری شلیک شده باشد. ایران دو روز پس از سخنان مقام‌های آمریکا مسئولیت ساقط کردن این هواپیما را پذیرفت اما هیچ‌گاه به‌طور دقیق از شلیک دو موشک سخنی به میان نیاورد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ در محمود آباد شهریار سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند.

یورونیوز فارسی