سازمان ملل: فرماندهان ارتش میانمار باید به اتهام کشتار مسلمانان روهینگیا محاکمه شوند

سازمان ملل اعلام کرد فرمانده کل ارتش میانمار به همراه پنج ژنرال وی «به قصد نسل کشی» مسلمانان روهینگیا مرتکب قتل و تجاوز گروهی در این کشور شده‌اند.

در گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد که در سالگرد بحران روهینگیا در میانمار منتشر شد بازرسان این سازمان خواستار محاکمه این افراد برای برنامه‌ریزی «شدیدترین جنایت علیه بشریت تحت لوای قانون» شد.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند دولت مدنی میانمار به رهبری آنگ سان سوچی سبب انتشار سخنان نفرت‌پراکن و از میان رفتن اسناد این جنایات شده و نتوانسته از اقلیت‌های ساکن ایالات راخین، کاشین و شان در برابر جنگ و جنایت علیه بشریت محافظت کند.

ارتش میانمار یک سال پیش و در پاسخ به حمله‌های مبارزان «ارتش آزادی‌بخش روهینگیا» به چند پاسگاه پلیس و پایگاه نظامی این کشور عملیات سرکوب بیرحمانه ساکنان ایالت راخین را آغاز کرد.

بازرسان سازمان ملل می‌گویند این عملیات نظامی وسیع که روستاهای بسیاری در جریان آن به آتش کشیده شده‌اند هیچ تناسبی با تهدیدات امنیتی که دولت میانمار مدعی وجود آنها شده نداشته‌ است.

بیش از ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا در اثر این حملات آواره شده و بیشتر آنان در اردوگاه‌های ویژه پناهجویان در بنگلادش به سر می‌برند.

این کشتار عظیم نخستین بار از سوی دو خبرنگار رویترز افشا شد که ماه دسامبر سال گذشته میلادی دستگیر شده و بناست به زودی به جرم تخلف از قانون (منع افشای) اسرار رسمی کشور محاکمه شوند.

حدود چهار ماه پیش هفت سرباز ارتش میانمار به جرم دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی به ده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شده بودند.

مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار که حدود یک میلیون نفر را شامل می‌شدند، پیش از آغاز پاکسازی قومی که از ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد از بسیاری از حقوق بنیادین مانند آزادی ازدواج، تحصیل، کار و بچه‌دار شدن محروم شده بودند.