زهرا صفایی، با تودیع قرار وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد

زهرا صفایی، متهم سیاسی روز یکشنبه ۸ تیرماه با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد. خانم صفایی اوایل اسفند ۹۸ همراه با دخترش پرستو معینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و نهایتا اواخر فروردین‌ماه با پایان بازجویی‌ها از زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شدند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از هرانا، روز یکشنبه ۸ تیرماه زهرا صفایی، متهم سیاسی امروز یکشنبه ۸ تیرماه ۱۳۹۹ از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

آزادی خانم صفایی ساعت ۶ عصر روز یکشنبه با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

زهرا صفایی و دخترش پرستو معینی به همراه فروع تقی پور (۲۵ ساله) و مادرش نسیم جباری (۵۸ ساله) در تاریخ ۵ اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. خانم جباری در آستانه نوروز با تودیع قرار از زندان آزاد شد. زهرا صفایی، پرستو معینی و فروغ تقی پور نیز اواخر فروردین ۹۹ از زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شدند.

از میان این افراد پرستو معینی و فروغ تقی پور نیز کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان قرچک بسر می‌برند.

اتهام این شهروندان “همکاری با یکی از سازمان‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران)” عنوان شده است.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این شهروندان پیشتر به هرانا گفت: “زهرا صفایی اخیرا توسط زندانیان متهم به جرایم خشن که از پیش توسط نیروهای امنیتی تحریک شده‌اند تهدید به قتل شده است. در جریان بازجویی، این افراد تحت فشار زیادی برای انجام اعترافات تلویزیونی قرار گرفتند. به علاوه قاضی آنها را از داشتن وکیل انتخابی خود و خانواده شان هم محروم کرده و مجبور به انتخاب وکیل از لیست وکلای غیرقابل اعتماد قوه قضاییه هستند. به آنها گفته شده قرار است طی روزهای آینده به دلایل نامعلومی برای معاینه به پزشکی قانونی منتقل خواهند شد”.

زهرا صفایی سابقه بازداشت و زندان را در سابقه خود دارد. او در سال ۸۵ بازداشت و مدتی بعد آزاد شده بود. وی همچنین در دهه شصت به عنوان فعال سیاسی مدتی را در زندان سپری کرده بود. پدر خانم صفایی معروف به “حاجی صفایی” یکی از بازاریان سرشناس تهران بوده که در سال ۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعدام شد.