زهرا احمدی: دولت برنامه‌ای برای تقسیم استان سیستان و بلوچستان ندارد

زهرا احمدی: دولت برنامه‌ای برای تقسیم استان سیستان و بلوچستان ندارد

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور، تقسیم استان سیستان و بلوچستان را غیر کارشناسی و چالش برانگیز دانست و گفت: چه بسا موجب پسرفت توسعه ای منطقه شود. 

به گزارش تلویزیون آزادی، زهرا احمدی مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور در خصوص طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان، گفت: ضروری است مباحث مرتبط با تقسیم استان ها، همراه با مطالعات کارشناسی از مجرای مبادی اصلی تخصصی مطرح و پیگیری شود. در حال حاضر دولت برنامه ای برای تقسیم این استان و ایجاد استان های جدید ندارد.

محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس ایران چندی پیش از وصول طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان خبر داده بود.

خبرگزاری فارس جزئیات این طرح را که به امضای ۴۹ نماینده رسیده منتشر کرد که بر اساس آن سیستان و بلوچستان به چهار استان؛استان سیستان و بلوچستان شمالی با مرکزیت زابل، استان سیستان و بلوچستان مرکزی با مرکزیت زاهدان؛ استان سیستان و بلوچستان جنوبی با مرکزیت استان ایرانشهر و استان مکران با مرکزیت چابهار تقسیم ‌شود.

به دنبال فراگیر شدن این هشدارها، فراخوانی برای اعتراض همزمان مطرح شد و سرانجام عصر پنجشنبه ششم آذر ۱۳۹۹ کاربران توییتر با استفاده از هشتگ «#نه_به_تقسیم_بلوچستان» مخالفت خود را با این طرح ابراز کردند.

با وحود گزارش‌هایی مبنی بر کندتر شدن سرعت اتصال به اینترنت و همچنین محدودیت بیشتر در دسترسی به فضای مجازی در شهرهای استان سیستان و بلوچستان، این هشتگ ساعاتی پس از آغاز کارزار به ترند نخست ایران تبدیل شد و  بیش از ۶۳ هزار بار نشر و بازنشر شد.

مولانا عبدالحمید، امام‌ جمعه اهل‌ سنت زاهدان در واکنش به انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر احیای دوباره این طرح گفته که «منافع کل استان این را تقاضا می‌کند که استان تقسیم نشود.‌» عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ اسفند زاهدان به صراحت گفته که تقسیم استان سیستان و بلوچستان «به ضرر دولت و ملت» تمام خواهد شد. وی افزوده «تقسیم استان هم برای مردم هزینه دارد و هم برای دولت هزینه دارد. دولت به‌جای ساخت استانداری‌ها و ادارات جدید، این بودجه را برای اشتغال هزینه کند.‌» این روحانی بلند‌پایه اهل سنت خطاب به مقام‌های دولتی گفته «بگذارید که این استان یک استان بزرگی در کشور باشد و تقسیم استان مشکلاتی دارد.استان‌هایی که تقسیم‌شده‌اند و بررسی‌هایی که صورت گرفته نشان می‌دهد تغییرات چندانی صورت نگرفته و مردم آنجا پشیمان‌اند.»