رژیم ایران برای بقای خودش چگونه افکار عمومی را به بی‌راهه می‌کشاند؟

جامعه ایران روزهای سخت و آشفته‌ای را سپری می‌کند. طبقات فرودست از یک سو با فقر و نداری دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از سوی دیگر با ده‌ها و صدها آسیب اجتماعی که عمدتاً ناشی از همان چهره زشت فقر است، مواجه است. در این شرایط که رژیم ایران از حل مشکلات مردم عاجز مانده، برای ادامه حیات خود به هدایت و کنترل افکار عمومی روی آورده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» حکومت مُلاها در پرت کردن حواس جامعه تخصص بالایی پیدا کرده و هرچه فشارهای اقتصادی و سیاسی بر جامعه بیشتر می‌شود، دستگاه تبلیغاتی ویژه رژیم با مطرح کردن مسائل انحرافی، اذهان عمومی را به سمتی که خود تمایل دارد، می‌برد تا سرپوشی بر مسائل مهم کشور بگذارد.

مطرح‌شدن دو بحث «پشیمانی و توبه سحر تبر» و «نامگذاری یک خیابان به نام استاد شجریان و مخدوش کردن تابلوی آن توسط افراد تندرو» طی روزهای اخیر از جمله فعالیت‌های دستگاه تبلیغاتی ویژه رژیم برای انحراف اذعان عمومی در فضای مجازی و حقیقی بوده است. این دستگاه تبلیغاتی با مرکزیت اتاق فکر خود، یک وظیفه مشخص را بر عهده دارد و آن «هدایت و کنترل افکار عمومی» است.

اتاق فکر دستگاه تبلیغاتی حکومت با تمرکز عمیق بر شبکه‌های اجتماعی یعنی جایی که همه اقشار جامعه در آن حضور دارند، فعالیت‌های خود را پیش می‌برد؛ به ‌عبارت ‌دیگر، این دستگاه تبلیغاتی ویژه با کمک ابزار شبکه‌های اجتماعی مسئولیت تبلیغ مسائل انحرافی، تولید محتوا به نفع حکومت، هدایت جریان‌های خبری ساختگی و به بی‌راهه کشیدن مسائل مطرح و مهم در سطح جامعه را بر عهده دارد.

وجود ده‌ها هزار حساب جعلی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، فیس‌بوک و تلگرام نشان می‌دهد حکومت ملاها تا چه اندازه فعالیت‌های سایبری و نرم را جدی گرفته‌اند و از این ابزار برای بقای سیاسی خود استفاده می‌کنند. عمده تمرکز دستگاه تبلیغاتی ویژه رژیم ایران بر شبکه‌های اینستاگرام، تلگرام و توییتر است؛ جاهایی که مردم حضور بیشتری دارند و به همین دلیل فعالیت‌های این دستگاه می‌تواند مؤثرتر باشد. هزاران توییت و عکس نوشته با محتوای انحرافی، مبتذل و جانب‌دارانه در روز، خود گواهی بر حضور گسترده نیروهای سایبری حکومت در این سه شبکه اجتماعی است.

هزینه‌های این فعالیت نرم البته از جیب مردم تأمین می‌شود. صدها نیروی متخصص و زیرساخت‌های فیزیکی گران‌قیمت به کار گرفته شده است تا فعالیت‌های این دستگاه به ‌طور متناوب و اثربخش ادامه پیدا کند. سرمایه‌گذاری‌های حکومت در این بخش به ویژه از زمان آغاز به کار اینستاگرام افزایش پیدا کرده و از آن موقع نگرش تبلیغاتی حکومت برای هدایت افکار عمومی به مرور تغییر یافته است.

اتاق فکر دستگاه تبلیغاتی ویژه حکومت کاملاً می‌داند که افکار عمومی به چه مسائلی حساسیت دارد و کدام موضوعات برایش مهم است. در شرایط فعلی که مردم با مسائل معیشتی درگیر هستند و از نحوه مدیریت کشور نارضایتی عمیقی دارند؛ برای مثال، اعضای این اتاق فکر می‌دانند با مطرح کردن بحث فیلترشدن اینستاگرام یا پخش اعترافات سحر تبر مسائل با اهمیت‌تر جامعه به محاق می‌روند و برای مدتی فراموش می‌شوند.

وقتی انرژی جامعه مدنی، قدرت رسانه‌های مردمی و افکار عمومی با موضوعی بی‌اساس و مضحک مانند «راه‌اندازی تاکسی هوایی در کشور» دچار فرسایش می‌شود، در حالی که ناوگان تاکسیرانی زمینی فرسوده است، آنگاه دیگر قدرتی برای مقابله با مسائل مهم‌تر اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که جامعه را به زوال کشیده است، باقی نمی‌ماند. بحث‌های انحرافی صرفاً ساخته دستگاه تبلیغاتی حکومت است؛ برای مثال، موضوع پولی شدن تونل‌ها و معابر از سوی اعضای شورای شهر تکذیب شد و استاندار تهران نیز چنین مسئله‌ای را بی‌اساس خواند؛ بنابراین، این مسائل ساخته‌وپرداخته کدام مرجع یا نهاد می‌تواند باشد جز همان اتاق فکر ضد مردمی؟

در این شرایط، مهم‌ترین موضوع افزایش سواد رسانه‌ای جامعه برای مقابله با تبلیغات انحرافی حکومت است. همان‌گونه که حکومت برای هدایت و کنترل افکار عمومی هوشیارانه عمل می‌کند، تک‌تک اعضای جامعه که در حال مبارزه با خودکامگی رژیم هستند، باید آگاهانه در فضای رسانه‌ای حضور داشته باشند و تحت تاثیر جوسازی‌های دستگاه تبلیغاتی حکومت قرار نگیرند.

اگرچه جامعه ایران هر روز آگاه‌تر و با بینش عمیق‌تری به ماهیت ضد انسانی رژیم آخوندی پی می‌برد، بهتر است برای برخورد پویاتر و غیرمنفعلانه با رسانه‌های حکومتی و شناخت فریب‌های رسانه‌ای، «نظریه‌های ارتباطات» و برخی مقالات معتبر در حوزه «سواد رسانه‌ای» مطالعه شوند.

تحریریه تلویزیون آزادی